Jednotka MoM. Jak to je?

Zodpovězené
25. zář 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda správně rozumím jednotce MoM, na kterou se převádí různé hodnoty např PAPP-A atd.

Chápu, že MoM se přepočívává podle gestačního týden, ale hrají v tom roli ještě jiné věci?

Např. mi vyšel PAPP-A 8 MIU/ml - odpovídá 1,59 MoM.

Bude mít kamarádka, která bude mít úplně stejné gestační stáří plodu - stejně velký plod a bude se to vyhodnocovat ve stejném zařízení - stejné hodnoty MoM při stejné hodnotě 8 MIU/ml jako já?

Nebo jí to v jednotce MoM vyjde jinak, protože např. je jinak stará, jinak váží atd.?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Při přepočtu absolutních hodnot PAPP-A na násobek mediánu (MoM) hraje roli celá řada faktorů - gestační stáří, laboratoř, kde to bylo zpracováno (typ analyzátoru a reagencií), ale také mateřské charakteristiky (váha, výška, etnikum, kouření, způsob otěhotnění (spontánně vs. IVF), diabetes mellitus a zda těhotná již rodila či nikoli, zda v předchozím těhotenství měla preeklampsii a kolik vážilo předchozí miminko při porodu).

Takže je toho hodně, co by muselo být naprosto identické, aby hodnota MoM byla stejná při stejné absolutní hodnotě v MIU/ml.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz