Má v mém případě smysl podstupovat 1. screeningové vyšetření?

Zodpovězené
20. pro 2022

Dobrý den,

prosím, má smysl podstupovat 1. screeningové vyšetření (ve věku 40+), když odmítám v případě jakýchkoliv výsledků případná následná invazivní vyšetření, či pojišťovnou nehrazený NIPT test?

Jen např. na základě míry rizika bych se nemohla rozhodnout pro potrat, celkově bych měla s ukončením těhotenství problém, navíc pro mne platí, že čím míň vím, tím víc jsem klidnější, ale chci se ujistit, jestli mi něco přeci jen neuniká, něco, proč bych tento screening měla přeci jen podstoupit a nepočkat si až na screening ve 2. trimestru.

Děkuji

Dobrý den,

záleží na Vás, jaké informace o Vašem plodu chcete mít. Screeningy mají svůj význam, i když víte, že i v případě nějakého závažného nálezu byste neuvažovala o ukončení těhotenství. Někdo preferuje mít informace dopředu, aby věděl, na co se připravit a někdy může být zjištěna vada, která vyžaduje po porodu urgentní řešení a porod lze rovnou nasměrovat do porodnice, kde jsou schopni daný problém pořešit a adekvátní péči poskytnout bez prodlení.
Ještě pro upřesnění, na základě míry rizika se pro potrat nerozhodujete. Podle rizika se obvykle nabízejí další vyšetření (např. odběr plodové vody), které jsou potom schopné dané podezření vyloučit či potvrdit.


Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz