Laparoskopické vyšetření

achaila
21. črc 2016

Dobrý den,

mám podstoupit laparoskopické vyšetření průchodnosti vejcovodů. Od doktora vím, že tam mám jít po menstruaci a rovnou mi naplánoval termín. Napadlo mě však, co když do té doby otěhotním? Vyšetření je prováděno z důvodu nemožnosti otěhotnění. V rodině se však vyskytlo i několik onemocnění (cysty). Je možné a bezpečné podstoupit toto vyšetření v případě těhotenství? Máte s tím zkušenosti (doktor má teď dovolenou, tak si nemohu ověřit).

A jak je to se sexem po zákroku, někde sem četla, že by se mělo dodržet šestinedělí, jinde zase, že po zákroku je největší šance na otěhotnění.

Děkuji

misula29
21. črc 2016

jelikož se vyšetření dělá po ms tak je těhotenství nepravděppodobný. Jinak jsem četla,že kočka byla mimoděložně těhotná a druhé vajíčko bylo v dělože a bylo vše ok. Šestinedělí se nemusí dodržovat nebo aspoň můj doktor mě řekl po 14 dnech ,že v pohodě. Špiníš jen pár dnů ,spíš jen čekáš až ti vyndají stehy a přestane bolet břicho 🙂

pmarcela
21. črc 2016

Ahoj, laparka z tohoto důvodu se dělá hned po skončení ms, takže těhotná bys asi nebyla... navíc před zákrokem tě doktor min. jednou prohlídne (aspoň já to tak měla, hned po příjmu mě prohlédl) a i utz, takže by to případně odhalil. To šestinedělí jsme ani my nemuseli dodržet, i mně říkal doktor cca 14 dnů. Špinila jsem jen lehounce a chvíli, spíš trochu to břicho bolelo, ale nic drastickýho 😉 Držím palce 😉

itworks
21. črc 2016

Ahoj, taky jsem byla,nic mi nezjistili,jen profoukli a odstranili srůsty že slepaku.Břicho pak bolí tak min.tyden a i to špinění tak. Po MS se může snažit dále, já jsem otehotnela za 4 měsíce po zákroku, sice to pak nevyšlo,ale to neovlivnis. Ale věřím, že mi to pomohlo,kdyz nám to předtím 2 roky nešlo. Přeji hodně štěstí, ať je z ní miminko 😀

achaila
autor
21. črc 2016

Dekuji. Celkem jste me uklidnili 🙂 stat se muze cokoli, tak si radsi zjistuji dalsi info. No 14 dni bez je taky dost, ale asi ani nebude chut pri bolesti 🙂

@pmarcela s tim vysetrenim je to fajn.

@itworks to me mrzi. Snad se brzy zadari i tobe 🙂

@misula29

olusenka
21. črc 2016

mě řekli, šestinedělí spíš dodržet, a největší šance je asi 3 cykly po operaci.
Co se týče otěhotnění, není problém si ráno před nástupem do nemocnice případně udělat test, a oni snad nějaká vyšetření taky budou dělat, příp. si vyžádat odběr krve.
(já třeba měla dlouhé cykly, asi 30-60dní, takže jsme se logicky spíš pořád snažili až kolem druhé půlky cyklu a po ní ale nakonec jsem otěhotněla brzy po MS, asi 4.den.)
Jo a pokud je to první laparka, doporučuju zajistit si po operaci od sestry na pokoji ležet celý den v rovině, ne podložená horní část těla, to kvůli tomu plynu, aby nestoupal do ramen, jinak to děsně bolí.

achaila
autor
22. črc 2016

@olusenka děkuji za radu s těmi zády zní to logicky, tak mě trochu překvapuje, že to nedělají automaticky 🙂

misula29
22. črc 2016

@olusenka to slyším prvně s tím ležením rovně🙂 Něco na tom bude ,ale stejně si musíš dojít na wc ,do sprchy atd..takže ono to asi bude jedno.Mě řeki,že píš pohyb pomáhá k tomu aby ty plyny co nejrychleji vyšly,ale on to každej snáší jinak. Taky záleží jak dobře tě vyfouknou.teď naposledy mě vyfoukli super a bolest od plynů byla úplně minimální 🙂

achaila
autor
23. črc 2016

@olusenka jak jste naplanovali laparku pri nepravidelnych cyklech?

ivatko0406
23. črc 2016

@misula29 mne taky - ze pohybem telo ten plyn rychleji vstreba. Ale jen to chvili bublalo a tlacilo pod klicni kosti, ale zadne drama.

kaaacaaatkooo
23. črc 2016

Holky a ta týdenní bolest břicha - můžu normálně fungovat v práci, ne? Není to nic, co by mě uvrtalo na týden doma 🙂 Taky jsem po slepáku nebyla v sanatoriu a svým způsobem jsem si říkala, jestli to nebude problém, a je možné, že to je právě přesně ten problém. 😖

itworks
23. črc 2016

@kaaacaaatkooo já jsem nejdřív chtěla taky do práce, ale nebylo mi dobře, motala se hlava a i když jsem seděla, tak mi prostě dobře nebylo. Záleží na tobě, nárok na ni mas, byla jsem doma 14 dni, stačil by možná i týden, ale chtěla jsem být v klidu a nezvedat nic těžkého.

popelucha
23. črc 2016

Letos jsem laparku absolvovala i s hysteroskopií. V nemocnici jsem byla i s příjmem 6 dní. Zákrok vyšel sporadicky na den ovulace, kterou měl prokázat, proto nám bylo i kvůli možnému otěhotnění před zákrokem nesexovat.
Jinak já jsem krvácela 14 dní po zákroku a pak hned najela MS, takže jsem měla docela fajn krevní ztrátu. Doporučeno mi bylo sexovat až po velké kontrole, která byla cca 3 týdny po výkonu, abych už nekrvácela a nezanesla si infekci, to platilo i pro sedací koupele a používat jen vložky. Doma jsem byla celkově měsíc, pak jsem šla do práce, občas pak jizvička zatahala.
Otěhotnět se mi podařilo až 4 měsíce po zákroku.

olusenka
24. črc 2016

@achaila laparky jsem měla tři a neřekli mi to ani u jedné, u té první mě nechali celou noc šíleně trpět v polosedě, kdy se mi ty zbytky plynu vrazily do ramen. U další jsem poprosila, že chci být naležato a u poslední stejně tak, to se i sestry ptaly.
Jo, jak jsme plánovaly termín u první gynekologické, to si už moc nepamatuju, ale myslím, že poté, co jsem brala nějaké léky na pravidelnější MS, tak s tím nebyl tolik problém.
U druhé operace jsem měla zastavenou MS a vyvolaný uměle přechod.
A byla jsem pak doma docela dlouho, min. 3 týdny, po těch gynekologických. Zejména, pokud se něco u té operace dělá.

@misula29 pohyb možná ano, ale ne bezprostředně po operaci, to až druhý den ráno, ale zbytek dne a celou noc může být zbytkový plyn fakt problém. Měla jsem tři laparky a u druhé a hlavně třetí, když už jsem věděla, jak na to, tak jakmile jsem byla co nejvíc vleže, tak to bylo bez problému, jakmile jsem měla trochu ramena podložena, bylo to horší, někdy jsem si i sama polohovala postel a dala si i nohy výš než hlavu. Jak píšu výše, po první mě nechaly celou noc v polosedě a byly to šílený muka.

popelucha
25. črc 2016

@olusenka s tím plynem s tebou plně souhlasím, to bylo celé na tom to nejhorší, neměla jsem žádné bolesti, jen otravně krvácení, ale CO2 ty tři dny fakt brutálně bolel, bušilo mi z toho srdce, když jsem se otočila, jak srdce se snažilo srovnat s výkyvem tlaku a pro mě to bylo vážně bolestivé.

ivatko0406
25. črc 2016

@olusenka
@popelucha ty jo holky to jsem prekvapena, ze jste tak trpely. S tim plynem. Me fakt jen par dni tlacilo kolem klicni kosti, ale nic hrozneho to nebylo. Asi mi ten plyn nejak lepe vypustili nebo jsem mela stesti. Na pokoji se mnou byla jeste jedna po stejnem zakroku a taky ji teda nic nebylo. Asi je to clovek od cloveka jine.

popelucha
25. črc 2016

@ivatko0406 švagrová si po slepáku na nej stěžovala také nejvíce. Ono, jak jsem se třeba snažila si ulevit na boku, tak to bylo ještě horší a hlavně bušení srdce z toho, že mi to s tím putováním plynu po těle nedovolilo ani spát, takže na noc pak jedině s práškem, i když některé sestry brblaly....

ivatko0406
25. črc 2016

@popelucha ty jo, tak to jsi byla chudak. A ja vsude rikam, jaka je to brnkacka. Tak asi ne vzdycky koukam. Ale my holky toho vydrzime, vid 🙂

popelucha
25. črc 2016

@ivatko0406 jj, tohle pro mě bylo nejhorší, jinak to byla moje první narkoza, tak byla OK, měla jsem po OP akorát dvě kapačky na bolest, pak jsem nepotřebovala a sestry na mě koukaly...nic mě kromě toho putujícího plynu nebolelo. Ty se teď chystáš rodit v Jilemnici?

ivatko0406
25. črc 2016

@popelucha ano. Rodila jsem tam i poprve. Procpak?

popelucha
25. črc 2016

@ivatko0406 se třeba potkáme, mám to v plánu taky, pokud zvládnu tu hodinovou vzdálenost od domu...

misula29
25. črc 2016

@olusenka aha, já byla taky 3*,ale nikdy mě nevypolohovali dopolosedu naštěstí 🙂 Te´d naposledy jsem byla mimo operační den,jako akutka tak měli čas si vyhrát s tím ,že mě dobře vypustili ,protože to bylo o poznání lepší 🙂

ivatko0406
25. črc 2016

@popelucha a kdy mas termin?

popelucha
25. črc 2016

@ivatko0406 Podle MS 5.3.2017, ale řekla bych, že to Dr. bude ještě nějak "štelovat"

ivatko0406
25. črc 2016

@popelucha tak to se opravdu mozna potkame, u me to vypada na 9.3. a prvni sel o dva dny driv. Nic to sice neznamena, ale setkani v porodce neni vyloucene 🙂 😉

m4rtin4
27. črc 2016

Ahoj, chci se zeptat jak dlouho ste v nemocnici byly a jestli jste pak byly na nemocenské. A ještě jestli se za to platí

misula29
27. črc 2016

@m4rtin4 neplatí se nic pokud ti to nedělají na soukromé klinice kde se platí pokoj, po zákroku mě pouštěli druhej den,ale já jsem se cítila o a ze špitálu zdrhám co nejdřív to jde 🙂 Kamarádka tam byla třeba týden. Doma jsem pak zůstala 14 dní,ale po týdnu jsem byla úplně ok.Záleží taky co děláš za práci,některé holky jsou doma třeba měsíc.

m4rtin4
27. črc 2016

@misula29 moc děkuji za odpověď. Zítra jdu na konzultaci tak uvidím co mi tam řeknou.mam z toho docela strach ale snad to bude v pohodě

misula29
27. črc 2016

@m4rtin4 neboj není to nic hroznýho 🙂

m4rtin4
27. črc 2016

@misula29🙂 tak to je mi jasný ale nikdy jsem v nemocnici nebyla a ani na žádný operaci tak má člověk takový divný pocit. Věřím že to bude v pohodě a že zbytečně plasim :D

popelucha
27. črc 2016

@m4rtin4 tohle byla taky moje první OP a hospitalizace. S nástupem jsem tam byla 6 dní. Dřív mě pustit nechtěli, ale ani jsem se necítila, v jiném zařízení, než kam jsem šla, mě chtěli pustit 2. den domů...
Neboj, bude to OK, zjistí se vše potřebné. Mně i díky tomu přišli na srůsty břišního svalstva se střevy a proto jsem měla nevysvětlitelné bolesti břicha a mám pokoj. Přeji hodně zdaru, ať zvládneš narkozu a je brzy co nejlépe.