Miminko málo přibírá - zátěžový test. Co se zjišťuje? Nemá vliv na další vývoj těhotenství?

Zodpovězené
13. říj 2020

Dobrý den,

nevím, jestli je to otázka přímo na Vás, ale chtěla bych se zeptat - dcera je v 36.tt (35+5), vše v pořádku, jen podle odhadu měření váhy má holčička 2300 g, v posledních týdnech moc nepřibírá. Průtoky v pořádku. Má v pondělí absolvovat zátěžový test, kdy jí bude podáván oxytocin.

Co se vlastně zjišťuje při tomto testu?

A nemůže to mít vliv na další vývoj těhotenství (předčasný porod apod.)?

Děkuji a hezký den.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Zátěžový test spočívá v tom, že je Vám nitrožilně podávána pomalá infuze s Oxytocinem k vyvolání děložních stahů a zároveň je po celou dobu snímán kardiotokografický záznam (hovorově "monitor"), kdy se zaznamenávají děložní stahy a srdeční akce plodu. Je tedy vidět, jak reaguje děloha na podávání Oxytocinu a jak reaguje miminko na děložní stahy. Lze z toho usuzovat na připravenost dělohy a funkci placenty a rozhodnout se o dalším postupu (vyvolání porodu, vyčkávání, atd.)

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz