Mozaicistní embryo. Co to znamená? Doporučil byste jej k transferu?

Zodpovězené
20. pro 2022

Dobrý den,

při genetickém testování embryek (IVF) nám bohužel prošlo jen jedno, a to s mozaikou -6q16.2qter(40%) - mozaicistní.

Prosím o informaci, co to znamená, případně zda byste doporučil toto embryo k transferu a co může následovat za komplikace.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Jednoduše Vám odpovědět nejde. Je nutné vše podrobně probrat s genetikem během konzultace. Obvykle laboratoř zhodnotí, zda je embryo tzv. norma s výhradou, kdy transfer v zásadě možný je a vždy se potom zvažuje invazivní vyšetření (např. odběr plodové vody) s kontrolou chromozomální výbavy.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz