Nemoc v 1. trimestru. Jaké komplikace hrozí miminku? Příp. jdou odhalit na screeningu ve 12. týdnu?

Zodpovězené
28. únor 2022

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o odpovědi na mé otázky. Mezi 4. - 5. týdnem těhotenství jsem onemocněla virózou, možná chřipkou. Horečky se držely cca 24 hodin, srážela jsem Paralenem. Celkově jsem nemohla fungovat, bolel mě celý člověk, svaly, klouby. Myslela jsem, že miminko může nejvíc ohrozit horečka, ale dnes mě můj lékař na kontrole neuklidnil, když mi řekl, že záleží i na viróze.

Prosím Vás, jaké komplikace hrozí miminku?

Případně jdou odhalit na screeningu ve 12. týdnu?

Je pravidlem, že po chřipce má plod vždy nějaké potíže?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

moc děkuji za Váš dotaz. Hlavní riziko můžou opravdu představovat vysoké horečky trvající delší dobu. Nicméně, Vy jste měla horečku krátce a je dobře, že jste ji srážela Paralenem. Kromě toho nejcitlivější doba je 5. - 8. týden gravidity, tedy o něco později. A konečně, pokud přijde takto v počátku nějaký inzult ve formě virózy, horeček, apod., funguje to často "vše nebo nic" - tj. buď to nic nezpůsobí, nebo těhotenství končí zamlklým potratem.

Určitě bych Vám doporučil absolvovat prvotrimestrální screening a potom podrobný screening v 20. - 22. týdnu. Popř. pokud chcete ještě větší jistotu, potom se domluvit s gynekologem na genetické konzultaci.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz