Odpovídá růst embrya?

Zodpovězené
24. srp 2022

Dobrý den,

prosím, můžete mi poradit, zda odpovídá růst embrya ,,normálu?"

První UTZ 6+3 0,7 mm. Druhý UTZ 8+3 1,4 cm.

Dle Dr. je vše v pořádku. Pan Dr. říkal, že těhotenství odpovídá tomu 8. týdnu. 8. týden se ale počítá jako 7+, a když já jsem 8+3, tak je to už 9. týden, pokud se nepletu, že?

Nebo jak to berou doktoři na gynekologii?

Víme přesně, kdy došlo k početí, jelikož jsem těhotná přes IVF.

Dle aplikace a tabulek na internetu mi přijde, že plod neodpovídá, že je menší a roste pomaleji.

Je důvod k obavám?

Na další kontrolu jdu až za měsíc a to na 1. screening a jsem z toho nervózní, zda do té doby bude vše v pořádku.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Varialibita v růstu je poměrně veliká a každé měření má nějakou chybu. Podstatné je, že plodu tepe srdce a že roste. Na dny to přesně počítat nejde. Jestli Vašemu lékaři přišlo, že je v pořádku, pak bych toto bral jako to důležité a věřil tomu. Ono takto v počátku stejně vše závisí na přírodě, medicína může jen z povzdálí sledovat.

Jinak obvykle se v běžném hovoru mluví o ukončených týdnech tak, jak píšete, tj. 8+3 je běžící 9. týden nebo ukončený 8. týden.

A jestli jste z toho příliš nervózní, můžete se zkusit objednat na UZ kontrolu dříve pro Váš klid.

Držím palce!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz