Operace štítné žlázy v těhotenství. Je to možné?

Zodpovězené
1. srp 2023

Dobrý den.

mám jít v říjnu na odstranění štítné žlázy a zjistila jsem, že jsem v 8. tt.

Zajímá mě, zda je možné provést operaci i v těhotenství ve 2. trimestru.

Štítná žláza aktuálně nezpůsobuje nějaké vážnější problémy, mám větší uzlové strumy, na biopsii jsem byla před 2 lety, strumy jsou nezhoubné, ale byli jsme domluveni s lékařem, že se v září domluvíme na přesném datu operace atd...

Je tedy operace v těhotenství možná, nebo to představuje riziko?

Děkuji za odpověď.
Pěkný den =)

Dobrý den,

některé operace štítné žlázy lze provádět i v těhotenství. Odstranění štítné žlázy, pokud nesnese odkladu, se doporučuje provádět právě v druhém trimestru, kdy jsou rizika pro těhotenství nejnižší.

Doporučuji Vám se co nejdříve spojit s Vaším endokrinologem, který operaci plánuje a domluvit se s ním na dalším, rozhodnutí je primárně na něm. On rozhoduje, zda operaci provést i v těhotenství nebo vyčkat až poté. Záleží, zda je operace urgentní či odložitelná, jaký výkon je plánován, musí posoudit přínos vs. riziko, atd. Vždy je v počátku gravidity potřeba endokrinologa kontaktovat, často se mění během gravidity léčba.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz