Pozitivní protilátky. Je možné, že se jedná o specifické protilátky mé vrozené, které plod neohrožují?

Zodpovězené
31. led 2022

Vážený pane doktore,

jsem v 13 tt. Při prvních krevních odběrech mi byly zjištěny pozitivní protilátky v souvislosti s imunohematologií. Byla jsem odebrána opětovně ke specifikaci protilátek. Prosím o uklidnění vzhledem k určitým okolnostem (a mé neznalosti dané problematiky) jsem se lékaře nezeptala.

Jaká je pravděpodobnost, že mi vyjdou specifické protilátky, které mohou vést k riziku pro plod?

Chci dodat, že s manželem máme Rh faktor stejný, pozitivni, těhotenství první, transfuze nepodána.

Je možné, že se jedná o specifické protilátky mé vrozené, které plod neohrožují?

Weby uvádí, že k těm, co plodu škodí, dochází právě např. při nestejném Rh faktoru nebo transfuzi.

Děkuji za reakci.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Pokud jste oba s manželem Rh pozitivní, stejně Vaše miminko může být Rh negativní. Ale pokud se jedná o první těhotenství a nikdy jste neměla transfuzi, bude se spíše jednat o nespecifické protilátky. Ono ten první odběr je pouze screeningový, detekuje celou řadu protilátek nejenom Rh D systému, a proto se dělá podrobná typizace, kdy se upřesní, o jaké protilátky se přesně jedná. Vyčkejte tedy na kompletní výsledek.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz