Příklepová vrtačka a těhotenství. Má to vliv?

Zodpovězené
18. říj 2022

Dobrý den,

již jsem Vám psala s dotazem ohledně možného vlivu křiku na nenarozené miminko viz https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna....

Odpověď mě velice uklidnila a tímto moc děkuji.

Měla bych v této věci ještě jeden dotaz. Jsem nyní v 31. tt a zateplujeme dům. Několikrát jsem se v minulých dnech ocitla v blízkosti příklepové vrtačky, cirkulárky, sbíječky a dalších strojů těžké techniky. Ačkoliv jsem se snažila sebevíc, tak se mi ne vždy podařilo hluku včas uniknout. Řemeslníky jsem na moje těhotenství upozorňovala, ale nikdy mě předem neupozornili, že budou nějaký z oněch strojů zapínat a několikrát se tak stalo přesně ve chvíli, kdy jsem od nich byla cca několik desítek cm. Bylo to vždy maximálně jednotky minut, které jsem v blízkosti strávila, ale mám strach. O to více jsem z toho smutná, že jsem tomu nemohla nijak předejít, protože se pohybovat v domě musím a nemohu vždy před rekonstrukcí utéci např. ven z domu.

Mockrát děkuji a přeji krásný den.

Dobrý den,

miminko je v děloze poměrně dobře chráněno, část hluku zeslabí Vaše břišní stěna, část plodová voda. Nicméně, snažte se expozici takovýmto silným hlukům v maximální možné míře vyhýbat. Zkuste se s řemeslníky domluvit, aby pokud budete poblíž, aby Vás upozornili, že budou stroje používat, abyste měla šanci tomu uniknout.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz