Screening ve 2. trimestru a ultrazvuk u obvodního gynekologa ve 20. týdnu. Je mezi tím nějaký zásadní rozdíl?

Zodpovězené
12. lis 2021

Dobrý den,

je nějaký zásadní rozdíl mezi screeningovým vyšetřením ve 2. trimestru v Centru fetální medicíny a ulzrazvukem ve 20. týdnu u mého gynekologa?

Obě tyto vyšetření mě čekají s odstupem 3 dnů a stále si říkám, jak zásadní je v nich rozdíl. Můj gynekolog bude přece take vyšetřovat plod a případné VV by měl odhalit i on?

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Zásadní rozdíl může a nemusí být. Při vyšetření záleží jednak na rozsahu, co vše kontrolujete (lze provést velmi zevrubnou kontrolu plodu nebo velmi podrobně zhodnotit vše co jde včetně podrobné kontroly srdce ), dále na akustických podmínkách (tj. jak je miminko přístupné vyšetření, jak je natočeno a i na tom, jak je daleko - např. nadváha těhotné dokáže hodně limitovat výtěžnost vyšetření), na technickém vybavení (kvalita UZ přístroje) a velmi důležitá (a z mého pohledu nejdůležitější) je zkušenost a erudice lékaře, který vyšetření provádí. Lze spíše předpokládat, že v Centru fetální medicíny bude erudice i vybavení na vyšší úrovni než u gynekologa.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz