Screening ve třetím trimestru. Co si myslíte o BPD mimo křivku i menší obvod?

Zodpovězené
3. bře 2021

Dobrý den, pane doktore,

moc Vás prosím o radu. Dnes jsem byla na třetím screeningu v ukončeném 31. tt a vyděsily mě míry týkající se hlavičky miminka. Dle dr., který screening dělal je vše v pořádku. Ja ale stejně pořád řeším BPD mimo křivku i menší obvod.

Mohla bych Vás poprosit o Váš názor?

Předem Vám mockrát děkuji.

Dobrý den,

pokud se podíváte na hodnotu HC, která znamená obvod hlavičky (a ten je relevantnější než samotný průměr hlavičky BPD), tak ten je zcela v mezích normy. Samotný průměr BPD vypovídá spíše jen o tvaru lebky a ne o vlastní velikosti, pro tu je podstatný obvod HC. Takže bych se neznepokojoval.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz