Velamentózní inzerce pupečníku. Může to nějak ovlivnit přirozený porod?

Zodpovězené
8. pro 2020

Krásný den,

na 2. screeningu mi byla stanovena tato diagnóza a dodnes tomu moc nerozumím, jen mi bylo řečeno, že se při porodu nesmí přetrhnout pupečníková šňůra. Začínám 37. týden a porod se nezadržitelně blíží.. samozřejmě mám jako prvorodička veliký strach o miminko a zda by tato diagnóza mohla nějak ovlivnit přirozený porod. Malinká je v bříšku už nachystaná hlavičkou dolů a vše je v pořádku...Ale ten strach, že vlastně nevím, co mě čeká..je strašný 🥺

Moc Vám děkuji za odpověď a přeji krásný den....

Dobrý den,

velamentózní úpon pupečníku znamená, že se pupečník neupíná přímo do placenty, ale kousek mimo ní do plodových obalů. Cévy vedoucí z pupečníku do placenty musí kousek běžet pod plodovými obaly, mezi nimi a stěnou děložní. Je to stav poměrně vzácný (<1% těhotenství).
Těhotenství se obvykle v průběhu více sleduje na ultrazvuku. Je důležité zkontrolovat, zda výše zmíněné cévy běžící pod plodovými obaly nejdou přes vnitřní branku či v její blízkosti (vasa praevia), protože v tomto případě je nutný porod císařským řezem. Konečně během porodu se plod kontinuálně monitoruje pomocí CTG a porod je možný zcela normálně. Vězte ale, že komplikace plynoucí z tohoto stavu jsou poměrně vzácné.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz