Porod KP nebo CS. Měl někdo podobně? Zkušenosti?

lucieef
8. bře 2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám mimčo polohou KP, jsem prvorodička v 38tt, termín mám 23.3, váha mimča je 2 730g, má koarktaci aorty a dnes na kontrole nám dr řekla, že by zkusila spontalní porod i přes polohu KP, porodní cesty mám prý krásně nachystané. Ale zároveň mi bylo řečeno, že mi daji týden na rozmyšlenou zdali chci rodit polohou KP nebo raději CS. Celou dobu jsem byla smířená s CS, ale zároveň bych hrozně ráda rodila přirozeně, chci se zeptat zdali s tím mate někdo zkušenosti, jaký porod pro vás polohou KP byl, popřípadě jestli je tu nějaká maminka, která má zkušenosti přímo s porodem KP i se srdeční vadou?
Děkuji za každou odpověď, každou zkušenost🙏❤️
Nejdůležitější je pro mě zdraví dítěte❤️

ee.liska
8. bře 2021

@lucieef já jsem rodila KP vaginálně a bylo to OK 🙂

fyii
8. bře 2021

@lucieef ahoj ja mela kluka KP a mel 3435g. Me to primar vubec nedoporucil, rekl mi ze rizika jsou velka. Pry kdybych uz jednou porodila vaginalne, tak dejme tomu, ale prvorodicce ne. Rekl mi, ze by ho mohli poskodit, ze jakmile porod nepostupuje jak ma a to se dopredu nikdy nevi, ze pak ho musi vytahovat, ze by mu treba zlomili klicni kost je pry to nejmensi. U kluku je jeste problem a genitalem. V tvem pripade, obzlast kdyz mimco ma jeste srdecni problem bych to nerisklovala, CS neni nic mega prijemnyho, ale vaginalni ma taky sve... CS mas po vsem do 20 min a da se to prezit. Hlavni je, aby jsi ty i mimco byla v poradku. Ja bych spise resila to s neonatologem pres srdecni vadu mimca, pac ty to pravdepodobne prezijes at budes rodit jakkoliv😉 drzim palce at se rozhodnes jakkoliv

apacheee
AMBASADORKA
8. bře 2021

Rodila jsem KP jako prvorodička a byl to ukázkový a přirozený porod bez jakéhokoliv problému. Ve tvém případě bych asi dala na radu porodníka a pokud nejsou proti přirozenému porodu, nebála bych se toho. Drž se, to rozhodnutí není vůbec jednoduché.

jaja01k
8. bře 2021

@lucieef Já jsem rodila KP a všechno bylo naprosto bez problémů, jsem ráda, že jsem se tak rozhodla. Ale byl to můj druhý porod hodně brzy po prvním, jako prvorodička bych do toho asi nešla.

ee.liska
8. bře 2021

@lucieef jinak pro mne bylo super, že se prcek narodil a neplakal. Jen se tak rozhlížel a koukal 🙂 Podle doktorů a PA to tak má vypadat 🙂

mamikry
8. bře 2021

@lucieef Měla jsem KP druhé dítě. Dlouho jsem pročítala všechny možné diskuze a články na tohle téma, konzultovala s kamarádem gynekologem a nakonec se rozhodla rodit sekcí. Pro mě prostě ta rizika pro miminko (čekala jsem kloučka) byla moc velká. Navíc jsem věděla, že bude mít přes 3,5 kg a první porod mi urychlovali, protože jsem se po odtoku vody neotvírala. V okolí jsem navíc měla několik případů, kdy i porod hlavičkou skončil u kleští nebo u akutní sekce, co teprve, když jde miminko zadečkem. Mám ale v okolí dvě maminky, které rodili KP přirozeně, obě chlapečky kolem 3 kil. Pak mám ale jednu, která měla KP překotný porod a tam šťastný konec nebyl. Nikdo vám dopředu neřekne, bohužel. Každopádně, pokud máte rodit přirozeně, tak nejlépe někde, kde mají s těmihle porody zkušenosti. Jinak císař byl za mě úplně v pohodě.

mamikry
8. bře 2021

pardon, rodily, těhotenský mozek funguje 🙂

mariegroth
8. bře 2021

Ja rodila cisarem. Je fajn, ze ti doktor hned netlacil cisare. Pro ne je ten cisar takova jistota bych rekla. Ja jsem za cisare byla v takove situaci rada, i kdyz samozrejme rekonvalescence je potencialne mnohem delsi, nez u prirozeneho porodu. Rozhodla jsem se pro cisare, protoze po uvazeni rizik a i na doporuceni doktora, mi tohle prislo jako nejlepsi volba v me situaci

tynka9
8. bře 2021

KP jsem měla miminko ve druhém těhotenství. První porod byl vaginální, ale kvůli špatně srotované hlavičce a padajícím ozvám skončil kleštěmi. Kvůli tomu mi téměr nikdo přirozený porod nedoporučoval, byla jsem už vedená jako riziková. A já na něj ani psychicky neměla. I když to smíření se s císařem nebylo vůbec snadné. Prostě lepší a bezpečnější varianta ze dvou špatných. A vlastně i na sále, když malou vyndavali, jsem plakala, ale nebylo to ani tak štěstím, jako spíš takovou bezmocí, že to jde "mimo mě". Dr na sále povídal, že malá byla omotaná pupeční šňůrou. Laicky - kdo ví, jestli by jí ta pupeční šňůra vůbec pustila v pořádku ven,... i když mě císař hodně semlel i fyzicky, rekonvalescence pro mě byla mnohem horší a delší než po prvním porodu (i přes relativně velké šití,...). Jizva mě ani nijak extrémně nebolela, ale vyčerpaná jsem byla neskutečně, tak jsem nikdy toho rozhodnutí nelitovala. Bezpečí na prvním místě. Za 3 měsíce mě čeká repete a jsem sama zvědavá, jak dopadneme. Moc ráda bych si prožila porod podle svých představ, ale jestli to zase nedopadne, tak už jsem taková víc smířená. Mám nádherné, zdravé, hodné děti a že ten příchod na svět neměly úplně podle mých představ... to už je vedlejší.

blondynka400
8. bře 2021

@lucieef já rodila KP jako prvorodička, vyvolávaný porod a "pohoda" . Za mne je potřeba najít doktora, co KP umí.... Je to běžná fyziologická poloha, jen se z toho začalo dělat něco nepřirozeného, co je lepší řešit sekcí, ale tak to vůbec není. Problém je ten, že jak se s tím doktoři moc nesetkávají, neumí to a pak je asi lepší jít na CS. Co se týče tvé srdeční vady, jestliže nebude vadit v případě porodu záhlavím, není problém ani porod KP. Ano, první doba porodní může být delší, vzhledem k tomu, že zadeček není tak tvrdý a otevírání může trvat déle, ale v druhé době porodní už žádné velké rozdíly nejsou. Já naopak když srovnám dva porody, první KP a druhý záhlavím, tak druhá doba porodní byla jednoznačně lepší u KP.....

katule1990
9. bře 2021

@lucieef Ahoj, syn byl taky KP. Moc jsem chtěla rodit přirozeně a doufala, že se syn ještě otočí nebo, že mě v porodnici v porodu KP podpoří. Ani jedno z toho se nestalo, s císařem jsem se smiřovala dost špatně. Nakonec nebyl přirozený porod ani k diskusi, protože syn přestal v břichu růst a narodil se v 37+1tt s 2,1 kg. Při císaři se ukázalo, že se ani otočit nemohl, protože měl 6x omotanou pupeční šňůru kolem krku a 1x kolem těla. K tomu byla ještě přirostlá placenta k děloze tak, že jsem musela 2 měsíce po porodu na další revizi. Dneska už císaře špatně nenesu, naopak budu do smrti vděčná za to, v jaké době a v jakém státě žiju, protože jinak bychom tu se synem nebyli. Je samozřejmě spousta případů, kdy přirozený porod KP dopadl dobře a sama jsem do toho chtěla jít, ale je to prostě větší riziko a člověk nikdy neví, kdy může být v břiše takový průšvih jako u nás. Moc držím palce, ať u vás vše dobře dopadne, ať už se rozhodneš pro jakýkoli porod 🍀.

levandule_k
9. bře 2021

@lucieef Osobní zkušenost nemám, ale pokud chceš rodit přirozeně, tak jsem v knížce Znovuzrozený porod od M. Odenta četla, že nejlepší poloha pro porod KP je, když jsi v dřepu, zády opřená o partnera. Je to nějaký ten pátek, co jsem to četla, tak doufám, že si to dobře pamatuji. (Odent je porodník propagátor přirozeného porodu).

Já bych se řídila svou intuicí.

(Nevím, jaké riziko sebou nese koarktace aorty.)

adelakasova
9. bře 2021

Já rodila první dceru KP (říjen 2019) hrozně jsem se bála představy že bych musela jít na CS(samozřejmě kdyby mi řekli že to nezvládnu a že je moc velké riziko tak jdu) naštěstí malá byla v dobré poloze a můj gynekolog už od prvního UTZ kde bylo vidět že malá je KP mi říkal že v klidu z této polohy můžu porodit že teda neví jak v nemocnici, že se mi budou pokoušet "vnutit" CS. V nemocnici na rizikové poradně kam jsem musela jít pokud by se mi malá do 36tt neotočila, byla paní doktorka hrozně nadšená že chci jít přirozeně 🙂 Malá se narodila s 3,6kg(3,3kg odhad) ani nijak jsem nebyla potrhaná, jen nástřih + malé natrhnutí od malé vše se mi krásně do 14dní zhojilo 🙂 Ale hodně záleží na tvé osobní diagnóze 🙂

lucieef
autor
9. bře 2021

Moc vám všem dekuji za odpovědi, rady a zkušenosti🙂 Mimčo je pro mě vším, a proto se budu snažit se rozhodnout, tak aby to nejvíce vyhovovalo jemu🤍 Jsem rozhodnutá 50/50, ale s tím, že mi přijde, že se prcek snaží kolikrát otočit a nejde mu to nejspíše se přikloním nakonec k CS, snad mé rozhodnutí bude správné🙏

blondynka400
9. bře 2021

@lucieef to že se mimi snaží otočit a v tuto dobu mi to nejde už je normální a nic to neznamená.... Ono ví, proč je KP. A určitě CS není to, co by miminku vyhovovalo nejvíc. Zkus více věřit sobě i jemu.....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru