Větší hodnota AC ve 37. tt. Co to může znamenat pro miminko?

Zodpovězené
3. črc 2023

Dobrý den,

právě jsem byla na check inu v porodnici a doktorka naměřila hraniční velikost plodu +3 týdny, konkrétně obvod bříška (AC) - AC 348,4 - jsem 36+5 TT. Zbytek hodnot prý v normě:
BPD 92,6
HC 321,6
FL 71,7
Váhový odhad 3 333 g
Centil 80,5

Co to může znamenat pro miminko?

Je nějaká možnost, že hodnota je něčím ovlivněna?

Všude vidím jen články o menší naměřené hodnotě AC, ale nic o větší hodnotě.

A co znamená prosím centil 80,5?

Moc děkuji.

Dobrý den,

pokud je vše ostatní v pořádku, většinou to znamená o něco větší miminko. Je to vyjádřeno právě tím centilem.

80. centil vyjadřuje, že 80 % zcela normálních plodů je menších (mají menší váhu), než je Vaše miminko a naopak 20 % zcela normálních plodů je větších (mají větší váhu). A tato hodnota je ovlivněna pouze tím, jak přesně ji sonografista změří.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz