Vysoké hodnoty AFP a oligohydramnion. Jak moc je to vážné?

Zodpovězené
24. dub 2020

Dobrý den,

potřebovala bych prosím poradit a objasnit situaci. Dnes jsem byla na kontrolním UTZ v 16.tt. Byly mi zjištěny velmi vysoké hodnoty AFP a málo plodové vody - oligohydramnion. Hodnoty plodové vody AFI 50 mm ve 4 kvadrantech, nejvyšší sloupec 30 mm. Prý musíme počkat, kontrola teď každý týden a odebrali mi krev na infekční markery. Pochopila jsem, že se jedna o dva problémy.

Jak moc je to vážné?

Málo plodové vody prý může souviset s hematomem, který jsem měla ve 13.tt a velkým ULZ došlo k jeho uvolnění a krvácela jsem.

Děkuji velmi za odpověď.
VM

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Vysoké hodnoty AFP mohou mít v zásadě dvě hlavní příčiny. Jednak bývají hodnoty vyšší u rozštěpových vad (páteře a přední břišní stěny), což lze zjistit během ultrazvuku. Nebo je původcem vyšších hodnot placenta, která nemusí úplně ideálně fungovat. V kombinaci s menším množstvím plodové vody to může být právě u placentárních poruch. A ano, může to souviset s hematomem v I. trimestru, protože tvořící se placenta může následkem hematomu produkovat více AFP. Hlavní věc, která je nutná, jsou ultrazvukové kontroly růstu plodu každé cca 2 týdny, což jak píšete prováděno bude a podle toho bude možné říci více. Držím palce!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz