Pozitivní screening - zvýšený AFP. Měl někdo podobné výsledky?

mikejla93
30. srp 2021

Dobré ráno,

jsem úplně na prášek :( dneska jsem byla na kontrole, jsem v 18 tt, prvotrim. screening úplně v pořádku, ani náznak ničeho špatného nebo tak. A dneska mi na gyndě Dr. dala nějaké výsledky integr. testu (asi teda triple test pochopila jsem) s tím, že vyšel pozitivní z důvodu zvýšeného AFP, riziko NTD (defekt neurální trubice) 1 ze 120. Down negativní, ale vlastně jsem se k tomu nic nedozvěděla, ptala jsem se oč jde a jestli je to vážné, prý není a ať si zavolám do Zlína (tam byl ten screening). Že prý je tohle zastaralá metoda a často vychází falešně blbě protože se tam používá jako ukazatel věk (vždyť je mi 28..)

Tak jsem z toho jelen. Ve Zlíně mi řekli, ať se nestresuju a za týden máme přijet na UTZ, tak já nevím, jestli se během toho týdne zblázním nebo co..

Setkali jste se někdo s podobnými výsledky?

michaelarousova
30. srp 2021

@mikejla93 triple test se uz skoro nedela a uz vubec ne kdyz 1. Screening je v poradku☺️To nejak nechapu proc se vubec delal.. Fakt bych se snazila bejt v klidu a pockat na ten UZ ☺️

sirinfirst
30. srp 2021

Přesně proto už se tripple testy skoro nedělají..

barmil
30. srp 2021

@mikejla93 mne vyšel z triple testu down 1:100 a ještě rozstep páteře. V poznámce bylo, že to je falešne pozitivní, že tyhle dvě vady se vzájemně vylučují. Na utz bylo vše ok. A teď mi tu spi 14mes syn.

mikejla93
autor
30. srp 2021

Děkuji holky, já pevně věřím že když byl screening úplně v pořádku tak že tohle je nějaký kiks a za týden se nám to na kontrolním utz vše vyvrátí...

janinne7
31. srp 2021

@mikejla93 take jsem slysela ze triple test se uz nedela, ze tam vzdy vyjde neco pozitivniho 🤷🏼‍♀️ Ale nejsem doktor tak neumim rict. Ja se na neho ptala proc mi jo neudelali, a sestricka rekla ze to je zastarele a ze je na vyzadani za poplatek, ale ze to nedoporucuje.

macinka1989
31. srp 2021

@mikejla93 já měla vysoké AFP u obou těhotenství a nikdy se nic neprokázalo už na UZ a mám dva zdravé chlapečky..genetik mi říkal, že to tak někdo má a že za celou svoji praxi nenašel žádnou “souvislost” mezi těmi těhotnými s vyšším AFP. Jakože by mohl říct třeba: všechny těhule s plochýma nohama to tak mají 😅😅 a můj gynekolog říkal, že možná mám to AFP vysoký normálně a v těhu ještě roste, ale v krvi se nikdy jindy netestuje, ptž to k ničemu není, tak se to nezjistí.

mikejla93
autor
31. srp 2021

@macinka1989 , @janinne7 Holky moc díky, přesně tohle potřebuju číst. Sice jsem včera nastudovala tisíc diskuzí které prostě všechny končily takto - vše v pořádku, planý poplach, je to zastaralá ne až tak funkční metoda, ale každá další taková zkušenost je super. Já se vnitřně hrozně zlobím, že ta doktorka neřekla nějak důrazněji, o jaký krevní test se jedná (že jde o ty triple testy), protože bych na to určitě nešla. Jenže to pořád někdo někde bere krev tak jsem to prostě neřešila a brala to jako součást těhu..

janinne7
31. srp 2021

@mikejla93 neboj, vse bude dobre. Me to vzdy na miste taky nenapadne se zeptat a pak doma zjistim ze mam hodne otazek a je mi blby tam pak psat nebo volam a pak to hledam na netu a o to ke to jeste horsi! Ted uz si ty otazky sepisu na papir a na kontrole to vzdy vyndam a na vse se zeptam a ke vsemu chci pak od Dr. vysvetleni! Moc drzim palce a dej vedt 🙂 🍀

mikejla93
autor
7. zář 2021

Jen jsem chtěla dát vědět, jak jsme dopadli.

Ultrazvuk dopadl výborně, žádné rozštěpy se díky podrobnému ultrazvuku nepotvrdily, p. doktor říkal, že ta vyšší hodnota afp vyskočila pravděpodobně kvůli hematomu, který se v děloze utvořil, nicméně už se vstřebává a žádné potíže nejsou, takže máme potvrzeného zdravého chlapečk a❤
Děkuji všem za podporu, jestli ještě bude nějaké příště, tak rozhodně vím, že na triple testy nepůjdu, protože to byl jen bezesný týden a zbytečný stres 🤐

janinne7
7. zář 2021

@mikejla93 bezvadne zpravy! Mam radost 💋♥️ Tak se opatruj a uzivej si tehotenstvi. Verim ze se ti ulevilo! Ted uz bude vse dobre 🙂 Drzim ti palce! 🍀

martina1317
11. bře 2024

@mikejla93 ahoj, muzu se prosim zeptat, jestli zbytek tehotenstvi pak probihal v poradku a mimco se narodilo zdrave? Cetla jsem, ze to zvysene afp muze znacit treba problemy s placentou apod, tak jestli nebyly dalsi komplikace potom…. Take mam zvysene afp a snazim se uklidnit, ze to nic neznamena

mikejla93
autor
12. bře 2024

@martina1317 vše bylo v úplném pořádku, syn se narodil jako zdravé 4kg miminko, celé těhotenství úplně bez potíží. Držím palce, ať je to u tebe také v pořádku 😊

martina1317
12. bře 2024

@mikejla93 dekuji za pozitivni zpravy. Stale cekam na dalsi vysledky krve, ktere mi maji volat z prenatalu, a nic… bude to nase treti miminko, predchozi dve tehu byla ukazkova bez problemu, takze verim, ze i ted je to nejaky omyl a bude vse dobre. Ultrazvuky byly v poradku, delal je pan Vlasin, coz je kapacita…

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru