Ureaplazmata parvum a zánět močových cest. Jak to mohu řešit?

Zodpovězené
4. zář 2019

Dobrý den, pane doktore,

již od června tohoto roku se potýkám se zánětem močových cest.

Brala jsem už 6 atb! 4 byla bohužel podány naslepo a pátá dle kultivace na enterobacter clocae a anticiobakter pitii. Do toho v pochvě stafylokok a lactobacillosa. Stále časté močení, bolest v podbřišku a pálení v močové trubici. Byla mi zjištěna ureaplazmata parvum. Vůbec to nechápu, partnera mám již 5 let! A on mi to tvrdí též, že má jen mě. Teď jsme oba dostali Doxybene 200mg, 2 tablety po 12 hodinach na 10 dnů. Už budu mít dobráno a časté močení neustupuje. Jen bolest podbřišku mizí a to pálení v močové trubici je o něco lepší!

Mám brát atb ještě dále? Nebo co udělat? Jsem zoufalá a v pracovní neschopnosti již více jak měsíc! Ještě dodám, že je mi 46 let. Od ledna nemám ms. Byl mi zjištěn zvýšený prolaktin. Zatim s tím léčena nejsem.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

takhle heslovitě řečeno mohu poradit jen zběžně. Např. nepíšete, jestli jste záněty močových cest (a jak často) měla už předtím (to je důležité). Podivně taky popisujete svůj vaginální nález (laktobacilóza? - ta vzácně existuje, ale měla byste k ní mít pekelné potíže vaginálního typu).

Ureaplazmata jste mohla/i mít dávno a nevědět o nich, dělají různé neplechy, ale nejsou typickým působitelem "velkých" potíží v tom smyslu, jaké máte Vy. Tady bych partnera (zatím) nepodezíral.

Nezbývá mi, než Vám zatím doporučit takto:

1) dotáhněte vyšetřování prolaktinu (nabírali Vám pořádně hladinu cukru?)
2) pořešte svůj vaginální stav s dobrým gynekologem (selektivní vaginální laktobacily?estrogenní krém?)
3) zatím pokračujte v ATB dle doporučení Vašich lékařů

Není totiž zřejmé, proč máte v sobě takový "zvěřinec", a tak bych ještě pečlivě pátral, jestli za tím nestojí něco v pozadí...

Držím palce!

Mějte krásný zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň