Dlouhodobé špinění a Utrogestan. Co si o tom myslíte?

Zodpovězené
8. dub 2022

Dobrý den,

mám dlouhodobý problém se špiněním v 2. fázi cyklu. Minulý rok v lednu jsem vysadila antikoncepci a neměla jsem nějaké větší problémy. Bohužel, v květnu a následně v červenci jsem shodou dost blbých náhod (prasklý kondom) musela použít pilulku po. Po první pilulce jsem neměla problémy, snad jen delší menstruaci. Po té druhé ale začalo ono špinění, které trvá dodnes.

Začalo to někdy kolem 20. DC až do MS. Jednou jsem před MS špinila dokonce jen 3 dny. Potom ale, jakoby se vše obrátilo, a začala jsem špinit už i 18. DC, i když občas v menší intenzitě. Snažila jsem se to řešit přírodně a doufala, že si mé tělo s tím poradí. Bohužel, jediné co, tak se mi ustálil cyklus, špinění stále přetrvávalo. Minulý měsíc jsem od Dr. dostala Utrogestan od 15. do 23. DC. 17. DC jsem zaznamenala lehké jednorázové krvácení, toto se opakovalo i 18. DC a 19. DC jen malý náznak, potom až do 25. DC nic. 26. a 27. DC jsem opět špinila, a pak přišla MS. Volala jsem to Dr. s dotazem, zda je to tedy v pořádku a mám to brát, že Utrogestan zabírá. Řekla mi, že ho mám místo 15. DC brát už od 13. DC. Začala jsem ho brát 14. DC, jelikož jsem trochu zaspala, a včera, 15. DC jsem začala špinit a špiním i dnes. Není to nic extrémního, poznám to jen když jdu třeba na wc nebo při sexu, ale přece. Předtím jsem měla vodnatý hlen, který se začínal měnit na onen plodný bílkovitý a přijde mi, že i ten "špinavý" výtok má takovou konzistenci.

Napadlo mě, zda se nemůže jednat o ovulační krvácení, když to přišlo tak brzo tentokrát, ale mám strach, že jsem si pouze pohoršila s tím špiněním. Co si o tom myslíte?

A když stále beru ten Utrogestan, ustane to špinění?

Přijde mi divné, že by to teď nezabralo, když minulý měsíc tam byl vidět nějaký pokrok... Beru ho 2x denně ráno a večer perorálně.

Děkuju za odpověď a případně další rady, jak postupovat dál. Už to trvá 8 měsíců a já bych se konečně chtěla někam posunout :(. Hrozně mě to deptá psychicky, pořád jen čekám, kdy to zase přijde... Je mi 21 let a ráda bych si užívala života a ne se jen trápila tím, co se se mnou děje.

Hezký den.

Dobrý den,

při dlouhodobém trvání problémů, tak jak je popisujete, je k diskusi s Vaším lékařem - možnost provedení hysteroskopie (vizuálně zkontrolovat, jestli v děloze není nějaký důvod Vašich obtíží).

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz