Hormonální výkyvy a antikoncepce. Lze upravit i užíváním bylinek?

Zodpovězené
3. kvě 2021

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně svých potíží. Asi rok po druhém porodu jsem došla k mému gynekologovi s tím, že mám vždy během plodného období velmi intenzivní bolesti vaječníků a podbřišku (téměř jako při menstruaci) a s tím spojené i silné výkyvy nálady, až deprese. Velmi mě to obtěžovalo, protože na plodné období navazoval zase už premenstruační syndrom a pak menstruace. A bez potíží jsem si připadala pouze asi 5 dnů v měsíci.
Gynekolog mě vnitřně vyšetřil, ultrazvuk neprováděl. Řekl, že vše je v pořádku, že cykly mám pravděpodobně anovulační. A nasadil mi hormonální antikoncepci Yadine.
Po půl roce užívání se moje obtíže mírně zlepšily, ale nevymizely. A bohužel vlivem antikoncepce jsem úplně přišla o svoje libido. Teď na radu svého gynekologa budu začínat s jinou antikoncepcí - Aidee. Ale prý není velká šance, že by se tím libido nějak upravilo.

Souhlasíte prosím s názory mého lékaře?

Mohu výkyvy nálad a bolesti vaječníků upravit např. nějakým užíváním bylinek? Nebo problémy vyřeší pouze hormonální tělísko?

Děkuji za váš názor.

Dobrý den,

snížení libida je bohužel častým vedlejším účinkem při užívání hormonální antikoncepce.
Byliny ani hormonální tělísko řešení nejspíše nemusí přinést.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz