Leidenská mutace a antikoncepce. Je možná HA?

Zodpovězené
19. říj 2020

Dobrý den,

od 24 let mám zachycenou Leidenskou mutaci v heterozygotním stavu. Jednalo se tenkrát o testy, které v akci proplácela pojišťovna. Nikdy jsem s krví před ani po problémy neměla, dokonce jsem do té doby 7 let brala HA.
Po zjištění jsem měla hormonální tělísko pro nerodící na 3 roky, loni jsem porodila dcerku (píchala jsem si na začátku a na konci těhotenství Clexane).
Nyní používáme bariérovou ochranu, tělísko na 5 let jsem nechtěla- plánujeme za 1-2 roky druhé dítě. Od známé, která má stejnou mutaci, jsem se ale dozvěděla, že ona HA užívá. Prý jí lékařka předepisuje nízkohormonální.

Je to možné?

Moje lékařka mi říkala, že nic takového pro mě neexistuje.

Dále jsem se chtěla zeptat: Dokdy je podle Vás vhodné mít druhé, popř. třetí dítě?

Lékařka mi doporučila, že vzhledem k mutaci bych měla mít do 33, max. 35 let odrozeno. Nyní je mi 29 let, takže čas máme. Jen se informuji.

Děkuji, s pozdravem.

Dobrý den,

Leidenská mutace pouze zvyšuje riziko " krevní sraženiny", neznamená, že budete mít někdy nějaký problém.
Určitě u vás není vhodná tzv. kombinovaná hormonální antikoncepce (estrogen + gestagen).
Po domluvě s hematologem lze užívat tzv. minipilulky (čistě gestageny), nejideálnější je však nitroděložní tělísko - možno i hormonální, hladina uvolňovaného gestagenu je velmi nízká a v podstatě působí jen v děloze.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz