Menstruace. Co si o tom myslíte?

Zodpovězené
11. kvě 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na celkem atypický průběh menstruace. Ráno jsem se vzbudila a pode mnou malá louže krve. Bylo to v termínu plánované menstruace, a tak jsem se tím nijak nezaobírala. Každopádně 3 dny trvala menstruace bezbolestně velice slabě, spíše jen velmi slabé špinění. 4. den už vůbec nic. Pátý den však začala normální menstruace. Silnější, velmi bolestivá, 6. den to samé a ještě silnější.
Nemohu tvrdit, že se snažíme o miminko, ale dáváme tomu volný průběh, kdyby se to třeba samo povedlo. Budou to 2 roky od vysazení antikoncepce, měla jsem mnohé problémy s tím spojené, žádná menstruace, velké cysty na vaječnících, dlouho jsem byla bez ovulace.
Můj gynekolog v tomto nepřipouští, že by příčinou mohla být HA (brala jsem ji 7 let), naopak by mi ji znovu nasadil, aby ty problémy jen zakryl. Zkoušel mi pomoct Duphastonem, ten mi alespoň lehce nastartoval cyklus, ale čím déle jsem ho brala, tím míň mi pomáhal.
Přešla jsem tedy na bylinky, Femigard. Ten mi po roce od vysazení konečně spustil ovulaci.

Vlastně můj dotaz je spíše takový obecný, netýká se jen jedné zvláštní menstruace. Každá moje menstruace je jiná, ta poslední byla s divokým průběhem PMS, přecitlivělost, pálení žáhy apod., navíc cyklus byl opět bez ovulace. Naopak tato se příznakům PMS vyhnula, ale zas se zdá být nekonečná a velice bolestivá. Avšak když si vzpomenu, s jakou bolestí jsem se potýkala v pubertě, kdy jsem ve slzách a křečích ležela a nemohla ani vstát, pak tyto bolesti jsou oproti tomu nic. Chápu, že můj dotaz nemá ani hlavu ani patu, ale za jakýkoli komentář budu ráda.

Děkuji

Dobrý den,

zpětně nelze příčinu obtíží určit.
Doporučuji provedení těhotenského testu. Bude-li negativní, tak při opakování obtíží navštívit ošetřujícího gynekologa.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz