Menstruace, endometrióza a operace cysty. Musím užívat antikoncepci?

Zodpovězené
12. črc 2022

Dobrý den,

prosím, chtěla bych se zeptat na mou situaci.

Je mi téměř 52 let. Před 5 dny jsem byla na laparoskopické operaci cysty velikosti 7cm na pravém vaječníku. Byl mi odstraněn pravý vaječník, pravý vejcovod a levý vejcovod. Půl roku před operací byla cysta velká 9cm, den před operací 7cm.

Operační nález: děloha normálního tvaru a velikosti, pravé ovárium změněno hladkostěnným útvarem vel. asi 7 cm, který vyplňuje Douglasův prostor, je nepohyblivý, fixován do Douglasu, k pravému sakrouterinnímu vazu a k rektu, dále k povrchu zavzaty fimbrie levé tuby. Pravá tuba normálního vzhledu, levostranné adnexa normálního vzhledu, ostatní orgány dutiny břišní bez patologie.

Diagnostický souhrn: Endometrioma ovarii I.dx, Adhaesiones pelvis minoris

V roce 2020 menstruace přibližně co 26 dnů, 3 krát co 13 dnů a 1 krát co 17 dnů. V roce 2021 menstruace do dubna přibližně co 26 dnů, květen co 36 dnů a potom od 19.6. 1 den ( v ten samý den očkování proti covidu 1. dávka ), od 26.7. 2021, od 9.9. 2021, od 25.12. 2021 velmi slabá, od 25.2.2022 normální, od 23.3.2022 slabší, od 30.4. 2022 normální až silnější, 12.6. 2022 1 den velmi slabá.

V roce 2020 jsem měla při menstruaci bolesti břicha a při vyprazdňování. Od dubna 2021 již ne.

Chtěla jsem se zeptat, jestli budu muset užívat antikoncepci, případě přejít do umělého přechodu, aby se endometrióza nevrátila. Z užívání hormonů mám dost obavy, ale kdyby se mi měla endometrioza vrátit a musela bych jít znovu na operaci, raději je užívat budu.

Nejde zjistit z odběru krve, jestli už nemám méně estrogenu, a že tím by už endometrioza nevznikala?

Předem moc děkuji za odpověď.
Veronika

Dobrý den

v případě, že ještě máte menstruační cyklus je jeho blokace antikoncepcí po operaci
jednou z možností, jak bránit opětovnému rozvoji endometriózy.

Doporučuji diskutovat se svým gynekologem. Pokud byl operační výkon dostatečně radikální, je možné, že Vám další hormonální léčbu nebude doporučovat.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz