Od ovulace špinění/ krvácení. Co byste poradil, doporučil?

Zodpovězené
3. pro 2020

Dobrý den, pane doktore,

zhruba 1,5 roku mě trápí problém s menstruací. Na gynekologii docházím pravidelně, paní doktorka mě pečlivě sleduje, nicméně na poslední návštěvě se to uzavřelo, že to není patologické, takže to tak necháme.

Jde o problém, kdy po bolestivé ovulaci, vlastně až do menstruace, špiním/krvácím. 1-2 dny menstruace jsou pak dost masivní. Byla jsem na kontrole ultrazvukem ihned po skončení menstruace a paní doktorka viděla už dost vysokou sliznici a malý polyp. Čípek hladký. Takže závěr je, že mám křehkou děložní výstelku, která přeroste a má tendence krvácet.
Na doporučení piju bylinky - kontryhel, maliník, řebříček, nicméně nevidím zlepšení. Hormonální antikoncepci užívat nechci, vzhledem k trombofilní mutaci. Paní doktorka mi nasadila i gestageny na srování cyklu po ukončení kojení, ale bylo mi po nich špatně.

Jaké mám další možnosti?

Dle paní doktorky hysteroskopii, na kterou mě vyloženě posílat nechce, že polyp je malý.

Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

pokud je přítomen polyp sliznice děložní, je možno diskutovat se svým lékařem jeho event. odstranění. Tím se jednoznačně vyloučí, jestli je či není příčinou Vašich obtíží.
Trombofilní mutace je velmi obecný pojem, záleží jakou mutaci přesně máte.
Pokud se jedná o významnou trombofilní mutaci, tak bohužel užívání antikoncepce není možné.
Po odstranění polypu je k úvaze ještě medikované nitroděložní tělísko. U větší části žen by mohlo být řešením - gestageny působí jen v děloze. Není to však řešení se 100% jistotou - u části žen krvácení neomezuje.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz