Silné PMS. Lze to vyléčit?

Zodpovězené
14. únor 2023

Dobrý den,

je mi 34 a mám dvě děti. Rok před prvním těhotenstvím jsem brala HA. Po prvním porodu jsem se k HA už vrátit nemohla. Začalo mi PMS, nějaký čas jsem si myslela, že se to zlepší, poté jsem se obrátila na gynekologa a on mi doporučil bylinné vitamíny pro ženy. Bohužel bez efektu. Zkoušela jsem Gynex, papulkový olej, hořčík, l-tryptofan. Nic dostatečně nepomáhá.

Vedu si už roky menstruační kalendář, kde je zřetelně vidět, že okolo 24-25. dne cyklu přestávám spát (cyklus mám cca 32-34 dní). Jsem schopna naspat jen 3-4 h za den. Jsem velmi citlivá na bolest (bolest hlavy, prsou, ale vadí mi i běžné dotyky od dětí), cítím se unaveně a depresivně, na začátku mám vlčí hlad, pak naopak přestanu jíst, čím víc jsem na tom psychicky zle. Tohle všechno končí cca 2. den nového cyklu, kdy začnu opět normálně spát a fungovat. Ovlivňuje to zásadně moji roli matky a dotýká se to celého fungování rodiny.

Máte s tím zkušenost?

Kde mohu hledat pomoc?

Lze to vyléčit?

Děkuji

Dobrý den,

situace, kterou popisujete, není neobvyklá.
Pokud nemůžete užívat hormonální antikoncepci (užívá se v těchto případech kontinuálně třeba 1/4 roku), je možno s gynekologem diskutovat o symptomatické léčbě: nasazení analgetik ještě před začátkem obtíží.

Pokud nebude fungovat, tak je k úvaze diskutovat se svým praktickým lékařem i malou dávku antidepresivní medikace těsně před započetím obtíží.

Doplňky stravy Vám nemohu doporučit - nemají prokázanou účinnost.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz