Snížená funkce štítné žlázy v těhotenství. Jak může ovlivnit dítě?

Zodpovězené
10. pro 2019

Dobrý den.,

jsem čtyři měsíce po porodu císařským řezem pro nepostupující porod po indukci. Nyní mi byla diagnostikována snížená funkce štítné žlázy, na kterou jsem se nechala testovat kvůli zhoršujícímu se pocitu "knedlíků" v krku, který trvá přibližně od porodu. Beru na to Letrox 100. Nyní se i můj děda (matky otec) a teta (matčina sestra) přiznali, že se s tím také léčí, máma testována nebyla a potíže nemá. To jsem ale v těhotenství nevěděla a nebyla jsem proto na štítnou žlázu testována.

Syn se narodil zdravý, měl čtyři kila, směje se, vypadá naprosto v pořádku. Ke konci těhotenství jsem měla akorát vysoký krevní tlak a v prvním trimestru jsem byla hrozně unavená. Když jsem nebyla v práci, tak jsem spala. Jinak bylo vše v pořádku. Četla jsem, že může mít snížený intelekt a dost se toho bojím. Vím, že mi asi nic konkrétního neřeknete, ale přesto to zkusím.

Děkuji

Dobrý den,

myslím, že děti jsou v rámci novorozeneckého screeningu standardně vyšetřovány na vrozenou nedostatečnost štítné žlázy.
Obtíže se štítnou žlázou většinou začínají opravdu až po porodu.
V případě přetrvávající obavy konzultujte s Vaším pediatrem.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz