Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Stimulace před IVF. Je to takto v pořádku?

Zodpovězené
20. kvě 2020

Dobrý den,

zvažujeme 1. IVF - přítel (50+) velmi špatný SPG - Oligo.,Astheno., Terato., doporučeno ICSI (děti již má dospělé), jeho HP v pořádku. Já 36, vše vypadá v pořádku, délka cyklu 26 dní, ovulace 11DC jako podle hodinek, HP v pořádku. AMH mám 2,54. Imuno spermie, vajíčko, obal je ok. Genetika páru ok. Jen mám Leidna heterozygot.

Nikdy jsem těhotná nebyla, ale nikdy jsem to ani v minulosti nezkoušla, teď zkoušíme jen rok. Za rok máme za sebou všechna ta vyšetření, 4xIUI, i přes špatné spermio, doufáme. Vitamíny a preparáty na zlepšení spermií efekt nula, užívá už 7 měsíců.
Teď nás v CAR tlačí už do IVF. Jde mi o stimulaci. Na nativ (a minimálku) mi bylo řečeno, že to dělají jen u starých žen. Chtějí u mě klasické IVF, krátký protokol. Krátký protokol zdůvodnili a vysvětlili (resp. nevysvětlili, dohledávám sama, co je krátký, co dlouhý), že to tam prostě tak dělají. Na přímý dotaz čím a jak budou stimulovat, od 2DC Gonal, od 6DC Cetrotide, 8. - 9. kontrolní UTZ a když budou fol. aspoň 18mm při té kontrole 8. - 9. den, pak OPU by byla 11DC. K tomu od začátku na ředění krve Clexane.

Na dotaz, jestli kontrolují hladinu hormonů při stimulaci, aby nastavili dávku, tak prý nekontrolují, až ten 8. - 9.DC jen UTZ. Přijde mi to takové pochybné to střílet tak od boku. V mém přirozeném cyklu mívám fol. 8DC 15-18mm, někdy 9DC i 24mm, zhruba každý 2. někdy 3. cyklus se mi samo od sebe urodí na obou stranách po jednom fol. (ovu proběhne, žluté tělísko se vytvoří alespoň na jedné straně) Obávám se, že jejich pokus střílet hormony od boku, aneb zkusíme stimulaci tak, protože to tady tak děláme u všech.... nebude fungovat.
Bojím se dost OHSS. Ovulaci pociťuji, nafouklost a bolest několik dní, bodání, křížové bolesti. Představa hormonálního koktejlu na vytvoření více folikulů, trochu mám obavy.

Je to opravdu tak, že se nejprve zkouší takto univerzálně stimulovat, myslím ve všech CAR?

Je pravdou, že odběr vajíček lze jen v narkóze, ze které mám také obavy a radši bych jen "nějaký oblbovák", případně to prostě vydržet, ale to prý nelze a nedělají to. Přijde mi, že mají jen zajeté postupy, dotazy je jen obtěžují, pokaždé je tam jiný doktor, moc se nelze objednat na konzultaci ke konkrétnímu, když se lze objednat, stejně je pak v ordinaci někdo jiný.

Nebo by byla tato stimulace u mě vzhledem k výše uvedenému v pořádku a mé obavy jsou zbytečné?

Děkuji.

Dobrý den,

postup který Vám byl navržen - IVF - je opravdu jediné racionální řešení.
Stimulace s antagonistou, která Vám byla navržena je správná volba.
Minimální stimulace prokazatelně, vzhledem k věku který udáváte, dává horší výsledky.
Vyšetřování hormonů v průběhu stimulace ke stanovení dávky je zastaralé. Dávka se "nestřílí od boku", ale stanovuje se podle klinické odpovědi na stimulaci, která se zjišťuje ultrazvukem.


Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz