Těhotenství a dermoid. Je vhodné otěhotnět, když odstranili jen jeho část?

Zodpovězené
5. led 2021

Pěkný den,

chtěla jsem se s Vámi poradit. V červnu loňského roku jsem byla na laparoskopii, měla jsem podle mé gynekoložky dermoid (2,5 cm). V nemocnici mi jej odstranili, ale při kontrole na gynekologii lékařka zjistila, že mi odstranili jen část dermoidu a část mi tam zbyla. Má gynekoložka mi řekla, že i s dermoidem mohu mít druhé dítě. Mám jednu holčičku narozenou císařským řezem.

Chtěla jsem se s Vámi poradit, zda je opravdu vhodné otěhotnět i přesto, že mám na pravém vaječníku „zbytek“ dermoidu.

Předem děkuji za odpověď.
J.

Dobrý den,

pokud v mikroskopickém vyšetření dermoidu po operaci nebyly nějaké atypie, tak má Vaše lékařka pravdu. Toto vyšetření je standardně součástí zprávy o operaci a Vaše lékařka ji určitě má.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz