Vysazení Utrogestanu v 18.tt. Může to mít negativní vliv a způsobovat zmíněné bolesti?

Zodpovězené
3. pro 2020

Dobrý den,

jsem těhotná po IVF, jelikož mám PCOS a dnes jsem 17+5tt. Už od odběru vajíček jsem na Utrogestanu 2-0-2. Minulý čtvrtek jsem byla na kontrole a vše bylo v pořádku. Gynekolog mi řek,l že braní Utrogestanu už je zbytečné a mám ho vysadit. Už je to 7dní, co jsem bez léků a pobolívá a štípe mě podbřišek. Je to taková občasná bodavá bolest uprostřed podbřišku. Nešpiním, nekrvácím.

Může mít vysazení Utrogestanu nějaký negativní vliv na těhotenství a může to způsobovat tyhle bolesti? A nebo mě jen bolí břicho tím, jak se vše roztahuje?

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

u těhotenství po mimotělním oplození se vysazují gestageny (Utrogestan, a jiné) obvykle s nástupem srdeční akce plodu - 6. týden.
U některých specifických stimulačních protokolů o 4 týdny později.
Nebyl-li k dlouhodobému užívání Utrogestanu jiný medicínský důvod, tak je postup Vašeho gynekologa obvyklý.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz