Vysoký krevní tlak v těhotenství. Co znamená Hypertensio gestationis?

Zodpovězené
3. lis 2021

Dobrý den,

měla bych dotaz zhruba od 26. týdne těhotenství mi zjistili, že mám vyšší krevní tlak 150/85, při další kontrole u svého gynekologa jsem krevní tlak měla opět vysoký. Potom jsem byla poslaná do nemocnice s tím, že mi tam byl taky naměřen vysoký krevní a řekli mi, že mám přijít za týden na kontrolu a po dobu, co budu doma, si mám tlak měřit 3x denně. Dnes po týdnu a měření tlaku doma a zapisování hodnot se přiklonili k preeklampsii. Udělali mi gestotický screening z krve a vyšlo tam, že to na preeklampsii nevypadá, ale že to bude Hypertensio gestationis, tak jsem dostala následně Dopegyt 2x denně a jsem přeřazena do rizikové poradny.

A teď by mě zajímalo, co přesně znamená Hypertensio gestationis. Moje doktorka mi to nedokázala vysvětlit.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doslovný překlad je vysoký tlak těhotných.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz