Sousedi. Jak to řešit?

Zodpovězené
16. pro 2020

Dobrý den,

již rok na nás přes den bouchají sousedi nad námi. Jsme 4člená rodina, přes den si s dětmi občas hrajeme na schovku, na babu, na příšery a podobně, občas si pustíme i hudbu, tancujeme si, ale sousedi pořád na nás bouchají, i když se vše děje pouze přes den a v noci je u nás klid.
Pořídili jsme si štěně, které občas nechám samotné doma, když musím k lékaři a tak je pochopitelné, že kňučí, když je samotné, ale trvá to zhruba 5 min než přestane (mám zjištěno domácí kamerou). Sousedka si pořád stěžuje, bouchá nám dolů, vyklepává z okna nějaké koberce a všechen bordel mi jde na parapet a někdy i do bytu. Několikrát jsem ji na to upozornila a stále to dělá.
Podotýkám, že je to mladá žena věk cca 25 let .. Nevím, jak postupovat dál, domluva s ní žádná není. Když už na ni vyjedu, že proč nás nenechá na pokoji, že mám prostě děti, kterým je třeba se věnovat, tak se rozbrečí, že ji napadám. Fakt nevím, jak dál.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že se Váš dotaz netýká závažného systémového porušování lidských práv v oblastech, kterým se Liga lidských práv věnuje, nemůžeme Vám poskytnout dostatečně komplexní odpověď.

V sousedských vztazích platí, že jeden soused nesmí druhému imisemi (tj. odpadem, vodou, kouřem, prachem, plynem, pachem, světlem, stínem, hlukem, otřesy apod.) nad míru přiměřenou místním poměrům vnikat na pozemek (možné vztáhnout i na sousedův byt) a podstatně omezovat jeho obvyklé užívání. Pokud má Vaše sousedka problém s Vašimi imisemi, může se bránit soudní cestou. Vy máte samozřejmě stejné právo. Celý problém však doporučujeme konzultovat s někým, kdo se této problematice více věnuje. Užitečné informace, jak získat bezplatnou právní pomoc najdete například zde: https://www.ochrance.cz/fileadmin/user_upload/L....

Přejeme Vám krásný den,
Mgr. Karel Lach a Mgr. Anna Štefanidesová
právníci Ligy lidských práv
e-mail: poradna@llp.cz