Antihypertenziva vs. poruchy erekce. Jakou byste navrhoval léčbu, aby k tomu nedocházelo?

Zodpovězené
20. únor 2022

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem, který nespadá do kategorie močových a gynekologických zánětů, ale patří do oblasti farmakologické, konkrétně jde o antihypertenziva. Manžel (38 let, nekuřák a štíhlý sportovec) má od loňského roku diagnostikovanou hypertenzi. Oba jeho rodiče ji mají také, tak asi familiární záležitost. Manželovi byl nejdříve nasazen lék “Prestarium Neo 5mg”, ten byl však téměř bez efektu, tak mu poté byla předepsána dvousložková antihypertenziva “Prestance 5/5mg” v dávce 1-0-0. S touto léčbou se skutečně z TK cca 180/100 dostal na cca 130/70-80.

Jenže přibližně po 3 měsících od užívání tohoto léku začal mít poruchy erekce, které do té doby nikdy nebyly: dojde k erekci, ale do max. 5 minut následuje předčasná ejakulace, která nejde nijak ovlivnit.

Tak bych se Vás chtěla zeptat: Mohou tyto léky způsobit uvedené potíže?

Případně jakou byste navrhoval léčbu, aby k tomu nedocházelo?

Manžela daná situace velmi trápí…

Děkuji

Dobrý den,

položila jste velice obsáhlou otázku. Zkusím odpovědět v několika bodech.

1) Antihypertenziva opravdu mohou způsobit či podpořit potíže s erekcí.

2) Prestance (ACE inhibitor + CCB) by měla zrovna být k erekci relativně šetrná.

3) Podle mého názoru není předčasná ejakulace erektilní dysfunkcí (koukněte sem https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2015/0...).

Léčbu bych tedy spíše nebral jako "viníka", na druhou stranu si určitě pořiďte tonometr a měřte (a zapisujte) často krevní tlak (zpočátku třeba 5x denně), abyste "vyladili" správnou dávku léčby. S ejakulací Vám může pomoci nějaký odborník (asi nejlépe urolog - viz také článek).

Držím palce!

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň