Gynekologický výtok u 5leté dcery. Jaké jsou jěště možnosti léčby?

Zodpovězené
5. pro 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaké jsou možnosti léčby gynekologického výtoku u 5letého dítěte.

Dcera v září prodělala roupy a bohužel kvůli tomu dostala gynekologický zánět. Lékař nás odeslal na dětskou gynekologii, kde nám předepsali lék Macmiror (mast 100 mg) s aplikací večer a výplach Rosalginem. Dcerka moc nechtěla spolupracovat, nakonec se nám podařilo léčbu prodělat, týden byl klid a výtok se opět vrátil. Při další návštěvě u dětského gynekologa nám bylo řečeno, že máme aplikovat Macmiror 2x denně (prý pokryje většinu infekcí a že zde to bude nejspíš bakterie ze střev, která dělá paseku) a že se není čeho bát, že se zánět k vaječníkům nedostane a že máme dělat sedací koupel v řepíku.

Jenže po léčbě se výtok stále vrací, už jsem z toho zoufalá. Lékařka řekla, že antibiotika dát nelze, pouze v krajním případě nějakou mast s kortikoidy.

Chtěla bych se zeptat, jestli jsou ještě nějaké léky vhodné pro tak malé dítě. Už jsem z toho zoufalá a myslím, že neustálé používání stejného krému už ani nezabírá a že to ani nepřispívá mikroflóře.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

myslím, že to v kostce máte shrnuté zde: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/.... Dočtete se zde - mimo jiné - že si Váš dětský gynekolog vede dobře. Osobně bych doporučoval (Vaši) pečlivou kontrolu, jestli se náhodou roupy nevrátily, a dále vyloučit i nějaké nestandardní záležitosti, kvůli kterým se výtok vrací (holčička nebo jiný člověk, dítě či dospělý) - to se u dětí opravdu vyplácí, i když to jistě není příčinou vždycky.

A pak bych zkusil nasadit matronidazolové čípky (viz též pdf) - ten mám osobně rád z "dospělé" medicíny.

Držím palce!


Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň