16měsíční dítě, mixovaná strava, alergie. Jak dál?

Zodpovězené
30. pro 2022

Dobrý den,

chtěla jsem se poradit. Pokusím se v textu shrnout obtíže. Dcera 16 měsíců, má potíže s příjmem jídla již od narození (odmítání kojení, později mléka, příkrmů apod.). Přišlo se pozdě na to, že má abkm, nejspíše netolerovala ani MM, a doposud netoleruje poměrně širokou škálu potravin. Její stav byl první rok vážný, odmítala potravu, několikadenní stavy zvracení a průjmů, které se často opakovaly. Pravděpodobně měla zánět jícnu, měla potíže s polykáním stravy atd. Potíže se zpracováním stravy má doteď, posunula se, ale nezvládá plně kousky.

První rok se také propadala tabulkovými pásmy, co se týče váhy. Před rokem přestala převážně pít speciální umělé mléko (vypije jen 200 ml za den), na které přešla okolo 7. měsíce. Zároveň nebyla ještě v té době rozjezená a její jídelníček stál na 4 potravinách, které tolerovala. Podařilo se nám zvýšit jejich kalorickou hodnotu, dcera začala přibírat a znovu prosperovat a postupně vymizely epizody zvracení a průjmů. V současné době je dcera na tom poměrně dobře, je vlastně dobrý jedlík, pokud ji netrápí alergická reakce. Alergickou reakci poznáme kromě zvracení, také tím, že na několik dní přestane jíst, hůř polyká.

V současné době její jídlo vypadá takto: mixovaná strava (mix jehněčího či telecí/losos, brambory, brokolice, avokádo) - toto je schopná sníst několikrát denně, ale pouze mixované a ještě z kapsičky. U jezení je pasivní, nechá se krmit, není aktivní, že by chtěla sát z kapsičky sama. Pije vodu z hrníčku nebo brčkem. Ze lžičky se nenaučila jíst, čeká, že jí jídlo spadne do pusy, neshrne si sousto rtem.
Tento mix stravy v současné době dělá něco mezi 800 - 900 kcal za den. Cca 40 g bílkovin, 70 g sacharidů a cca 35 g tuků + 200-300 ml UM (cca 140-210 kcal, 14-21g sacharidů, 7-10 g tuků, 3,6-5,5 g) a nějaké kalorie, co sní za den jako doplněk (kousek pečiva, avokádo, ochutná nějaké ovoce apod.)

Do toho trénujeme kousky, snaží se jíst rukou. Nemá moc ráda kaše a kašovitou stravu, je vidět, že by chtěla jíst "normálně", co vidí u nás a kolem sebe, chce ochutnávat.
Dříve ji každý sebemenší kousek nadávoval a způsoboval zvracení. V současné sobě vidíme posun. Již sní pokrájené kousky chleba, rohlíku, měkké avokádo, ale nedokáže rozžvýkat měkký kousek masa, ani pomletý. Často si naplní pusu a pak dlouho trvá, než sousto spolkne. Někdy ho po delší době vyplivne (posun, umí se zbavit nechtěného sousta). Jeví zájem o naše jídlo, ale vzhledem k alergiím jí nemohu naše jídlo většinou nabídnout, snažím se jí aspoň nabídnout kousky toho, co může. Teď chce moc jíst šunku, občas se jí podaří si s tím poradit, někdy také ne, když se jí tenké kousky nalepí na jazyk. Pečivo z pšenice a žita ji nevadí, také bezvaječné těstoviny jsou v pořádku, občas dostane pufovanou křupku, aby trénovala kousky a textury - s tím si poradí. Do pusy dává hračky (až nadměrně), okusuje je. Dcera má již první stoličky.

Dcera je poměrně dost na maso, to jí chutná, dá tomu přednost, když si může vybrat, ale přijde mi, že bílkovin má dost, že by potřebovala více sacharidů, ale nevím, jak toho dosáhnout. Z ovoce toleruje hrušku, mango, borůvky, ochutná pomeranč a to je asi všechno. Má alergickou reakci na banán i jablko. Ze zeleniny jí velmi vadí mrkev, kořenová zelenina, ale i batáty a dýně. Toleruje brokolici a květák. Z příloh jen pšenici, žito, brambory, těstoviny. Maso, telecí a jehněčí, v omezené míře lososa a tresku, drůbež vůbec.

Moje otázka zní: Jak posouvat její schopnost jezení?

Máme ji učit na lžičku, mixovat více nahrubo nebo přejít rovnou na jezení rukama a trénovat kousky?

Jak ji podpořit v samostatném jezení a jak zlepšít přijímání kousků?

Co si myslíte o složení stravy, jak dodat sacharidy nebo ještě navýšit kalorickou hodnotu, aby toho mohla sníst méně, ale bylo to vydatné?

Zatím dceři jídlo jen dusím/vařím. Mám zkoušet připravovat i jinak, mám kořenit, solit?

V současné době, jsme závislí na mixovaném, protože ona sama si nedokáže sníst tolik, kolik by potřebovala, aby prosperovala, ale je potřeba se posouvat více k normálu.

Jsme rádi, že jsme dosáhli hezké váhy 10,5 kg, výška bude mezi 80-83 cm, 16 měsíců.

Děkuji moc za Váš čas při čtení mého obsáhlého dotazu.

Budu se těšit na odpověď.

Dobrý den,

zkusím odpovědět na věci, na které odpovědět mohu. Vzhledem k obsáhlejšímu problému by bylo vhodné spíše udělat vyšetření.

1. Složení potravy. Máte nadmíru bílkovin. Dostatečné množství bílkovin je 1 g/ kg váhy dítěte/den. Tedy ve vašem případě nějakých 11 g, což by ale vzhledem k nižší váze mohlo být trochu větší. Nicméně určitě ne čtyřnásobně. Bílkoviny dítě hodně sytí, a pak to může vést k nižšímu zájmu o jídlo – alespoň o to mixované (což je ale hlavní zdroj příjmu). Pro rychlé zvýšení sacharidů zkuste přisypat rozmixované pečivo (například rohlík) do jídla. Tím zvýšíte kalorickou hodnotu jídla dramaticky.

2. Samostatné jezení lžičkou. Zkuste na chvíli zapomenout na lžičky a vmete ke stolu nějaké kousáky, nebo kartáčky na zuby. Tyto pomůcky zkuste do jídla namočit a podat dítěti. Nedávejte do pusy, vždy jen do ruky. Podle toho, co píšete, by mělo moc dobře vědět, co s tím. 😉

3. Kousky v mixované stravě. Podle popisu (ale je to odhad, potřebovala bych situaci vidět!) dítě aktuálně mixovanou stravu zpracovává jako tekutiny. Tedy přímo polyká. V takovém případě, pokud je v podávané textuře kousek, pak dítě může nadávit /zarazit v polknutí (stejně, jako když polykáme prášek) / být nepříjemné. Obecně texturovanou potravu polykáme ze strany, což dítě očividně dělá na pevných texturách, ale mixovanou potravu „hází“ rovnou dozadu. Zkuste tedy dát menší kousek (součást mixovaného jídla) do strany, na stoličky. A komunikujte, že je potřeba kousat (mluvte, ukazujte). Případně je také dobré dítěti podat kousek na kousáku. Opět tím primárně nejíme, spíše zkoušíme. A když dítě bude mít kousek na správném místě, bude to pro něj daleko snazší.

Fázi lžičky bych nepřeskakovala, ale určitě podávejte jídlo do ruky i v době hlavního jídla. Někdy pevné jídlo může sloužit jako „vozíček“ pro to mixované a dítě tímto způsobem sní množství relativně velké. Například dlouhé křupky, kůrka od chleba, celá syrová mrkev apod. Dále pozor na časté jezení mezi jídly: hlavní jídlo, pak jídlo do ruky, pak ochutnávání z talíře rodiče… Pokud dítě nemá alespoň 2 hodiny pauzu, může se to silně promítnout do zájmu o jídlo i apetitu.

Držím palce!

Jitka

tel.: +420 792 309 830
web: www.skolapapani.cz
mail: jitka@skolapapani.cz