Syn, 9 let, neodpovídá váhově tabulkám, nelíbí se mi přístup jeho pediatra. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
18. pro 2022

Dobrý den,

moc ráda bych znala Váš názor na následující situaci. Týká se mého staršího syna, který se narodil předčasně v 37+0 z důvodu toho, že jsem měla preeklampsii. Měl 48 cm a 2 450 g. Vyvíjel se dle grafu, až do teď, kdy jsem s ním byla na 9leté prohlídce. Na té 7leté měl 128 cm a vážil 27,4 kg - byl tedy ještě v normě.

Na konci září, na 9 leté prohlídce měl 139,5 cm a vážil 27,1 kg. Je vysoký a hubený oproti ostatním dětem ze třídy. Nejspíš bude po manželovi, ten byl dle tchyně v dětství taky vyžlička.

Co se jídla týče, tak se hlídá, je úzkostlivější povahy, má strach z jakékoliv nemoci u sebe, ale nakonec to zvládá - byli jsme i u psycholožky, kde byl závěr takový, že je na sebe více zaměřený, hlídá se, bojí se o sebe, ale psychicky je zcela v pořádku. Abych dala příklad, někdy řeší, co může sníst a jaké množství, aby mu třeba nebylo špatně, aby se nepřejedl. Hůře po stránce psychiky snáší běžné střevní virózy, třeba brečí, když má průjem. Každopádně od té preventivní prohlídky v září, jsme se zaměřili na jeho stravování. Pracuje se s ním úplně v pohodě, snaží se, jí pěkně vše, co mu nachystám. Jsme na malé vesnické škole, takže mi ho hlídají i ve školní jídelně, chutná mu tam téměř vše, přidává si. Chválí ho i co se jezení masa týče.

Teď na konci listopadu jsme byli na převážení a váha u něj po 6 týdnech zůstala stejná. Teda hodnota na té váze u doktorky. Na naší doma měl večer před převážením 27,8 kg. Týden před převážením měl nějakou virózu, bolelo ho v krku, zvýšená teplota, nejedl tak den, pak už se zase spravil.

No a teď k věci. Moc se mi nelíbí přístup naší dětské lékařky. Udeřila na něj, že se musí víc snažit jíst, že jinak bude mít problém. Mám mu prý klidně častěji kupovat donuty, o Vánocích má jíst cukroví a rybu se salátem. Mám péct buchty. Nejsem žádná striktní maminka, že bych se hroutila ze sladkostí, spíš se snažím nakupovat kvalitní potraviny - např. vysoce procentní šunky, kvalitní jogurty atd. V jeho jídelníčku jsou i sladké cereálie, občas loupáky, koblihy, koupím jim Müller mix, aniž bych se z toho hroutila. Ne často, ale zastávám názor, že všeho s mírou. Pochopila bych, kdybych od lékařky dostala doporučení na to, aby jedl více bílkovin, protože pokud se nemýlím, tak ty jsou základem svalů. Takže červené maso, vejce, tvaroh, klidně i něco s vyšším obsahem proteinu. Místo toho jsem dostala jeden Nutridrink, který ale nevypil, protože mu nechutná mléko (miluje ale tvaroh, jogurty, sýry typu Madeland). Mám s ním jít na převážení na konci ledna a pokud nepřibere, tak doktorka vyhrožuje tím, že bude muset omezit pohyb. Jeho aktivity jsou v úterý hodina trénink fotbal, středa hodina florbal a ve čtvrtek mají při družině všeobecné sportovní hry (nejčastěji vybíjená). Takže nic vrcholového.

Mám v plánu vyzkoušet u něj nějaký ten sirup na podporu chutě k jídlu. Našla jsem na internetu Pediakid.

Chtěla bych se zeptat: Pokud v lednu váha nepůjde nahoru, na co případně si mám vyžádat vyšetření? Třeba z krve?

Jde mi o to vyloučit nějaké zdravotní problémy - alergie, parazity, nedostatek vitamínů. Byli jsme na alergologii v únoru, tam mu dělali alergeny jako plísně, roztoče, srst, dle sestřičky tam vlastně bylo vše (nevím ale, zda i potravinově) a vše měl v krvi ukázkové mimo vitamín D - ten ale bere teď na zimu v tabletách. S potravinami nikdy neměl žádný problém, při zavádění neměl žádné reakce, navíc trávení má v pořádku.

Tak nevím, zda jít znovu na alergo a řešit pro jistotu i lepek a nebo laktózu?

Pokud by mu vše vyšlo v pořádku, tak bych ho nechtěla nějak deptat, prostě je vysoký a hubený geneticky. On sám z toho začíná být nešťastný. Snaží se jíst a nepřibere. 🤷‍♀️

Děkuji

Dobrý den,

Ve vašem případě by bylo dobré zhodnotil kalorický příjem. Nemusíte asi hned k nutričnímu terapeutovi, ale zkuste pár dní zapisovat jídelníček například do kalorických tabulek (www.kaloricketabulky.cz). Bylo by totiž vhodné zjistit poměr jednotlivých složek potravy. Konkrétně komplexních sacharidů (přílohy, obiloviny, pečivo atd.) by mělo být v jídelníčku 55-60 %. což je relativně hodně, ale to z mé zkušenosti bývá nejčastější problém při stagnaci váhy. Naopak vhodný příjem bílkovin je pouze 1 g/kg váhy/den. Tedy ve vašem případně pouze 27 g, a z vypsaných potravin věřím, že právě bílkovin máte možná nadbytek. Bílkoviny jsou absolutně nezbytné. Nicméně mají nízkou kalorickou hodnotu a vysokou sytící schopnost – což je přesný opak toho, co potřebujete. Jen na doplnění, tuky by měly být zastoupeny cca ve 30 %. Tam lze pak kalorie pozvednout například zamícháním lžičky řepkového oleje do jídla nebo i jogurtu (není v jídle cítit).

Co se týče sirupů na posílení chuti, k těm nemám vyloženě vyhraněný názor, ale z toho, co popisujete nevím, zda-li to bude mít nějaký vliv. Určitě bych však pracovala na tom, aby se z jídla nedělala taková věda. Pokud je dítě už tak úzkostlivější, může to mít samo o sobě vliv na apetit. Pokud něco chcete doplnit, spíše bych sáhla po kvalitním komplexním vitamínu B (což je ve své podstatě obsah sirupů na zvýšení chuti k jídlu, ale bez dalších zbytečností).

S vyváženou stravou souhlasím naprosto. V „předepisování“ cukroví a koblih ne. Hlavně tato metoda není dlouhodobě udržitelná bez dlouhodobých následků. Vysokokalorické produkty jsou podle mě zbytečné, pokud je dítě schopno potravu ujíst. To stejné platí o vitamínech a minerálech. Pokud jí tak nějak všechno, není důvod se domnívat, že mu mělo něco chybět.

Zkuste si to doopravdy spočítat, ať víte, na čem jste. Poté se zaměřte na úpravu poměru jednotlivých živin. Případně pak doporučuji navštívit nutričního terapeuta (ne poradce). Zjištění přesné kalorické hodnoty jídla je u vás zcela klíčové.

Hodně štěstí.

Jitka

tel.: +420 792 309 830
web: www.skolapapani.cz
mail: jitka@skolapapani.cz