Chybějící ovulace a velmi nepravidelná menstruace u ženy a 4% morfologicky vhodných spermií u muže.

Zodpovězené
15. únor 2019

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak můžeme pomoci těhotenství v našem případě?

Mne byla diagnostikována PCOS na základě ultrazvuku a hormonálního profilu. Ovulaci nemám, nebo alespoň nic nepociťuji a gynekolog to nikdy nezkoumal. Trpím nadváhou, tudíž vím, že je potřeba zredukovat váhu, ale ráda bych nějak podpořila ovulaci a šanci na otěhotnění.
Manžel má morfologicky vhodné spermie pouze 4%. Je možné otěhotnění bez pomoci CARu? Co pro něj jako doplněk stravy, vitamíny?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u PCOS je redukce váhy (uvádí se asi 5% váhy, tedy obvykle 3-5 kg) někdy sama o sobě dostatečná. K tomu určitě začněte brát (odteď až do porodu) inositol (Fertiprona) 2 sáčky denně (je jedno jestli ráno a večer nebo kdykoli najednou). Těmito opatřeními máte (v případě "normálního" partnera) pravděpodobnost ovulace asi 60% a otěhotnění asi 25%. Pokud by nestačilo, lze přidat k tomu všemu ještě 1-3 krát stimulaci klomifenem (Clostilbegyt) - tím máte pravděpodobnost ovulace asi 80% a otěhotnění asi 50% (opět myšleno s "funkčním" partnerem). Pokud by ani to nestačilo (řekněme během 1/2-3/4 roku), přidal bych (stále na inositolu - on zlepšuje i jejich procenta) CAR procedury.

U manžela žádná procenta nedokážu říct - někdy to jde a někdy ne. Každopádně pro něho takové ty klasiky (strava, nekouřit, nepít, hýbat se, atd) a na podporu bych zkusil taky inositol (na trhu najdete spoustu různých květinných směsí - u spermiogramu se ze studií zdá, že ať dáte libovolnou rostlinu, nějak se to zlepší... inositol má ty studie trošku věrohodnější).

Začal bych tedy pracovat na Vás (jak jsem popsal) a současně nasadil manželovi režim. Nejpravděpodobněji to bude (pokud uberete kila atd) probíhat tak, že se "rozovulujete" a pak se uvidí... Máte to komplikované tím, že nikdy nebude zcela jistě známo, který z Vás je momentálně "viníkem". Ale kdyby to nešlo "po dobrém" (tak, jak popisuji), oni už Vám pak v IVF centru poradí.

Ještě jsem zapomněl vysvětlit, proč inositol až do porodu - pokud se Vám (jakýmkoli způsobem) povede otěhotnět, máte více jak 50% pravděpobnost rozvoje těhotenské cukrovky se všemi možnými komplikacemi, které přináší - zde inositol funguje téměř zázračně.

Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň