Nezdařilé uhnízdění po KET. Může být PCOS důvodem neuhnízdění embrya po KET?

Zodpovězené
6. únor 2019

Dobrý den,

může být PCOS důvodem, proč se embryo neuhnizďuje? Embrya máme hezká, ale ani potřetí KET nevyšel.

Děkuji

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku není lehká, protože o PCOS toho víme čím dál více, ale zdaleka ne všechno. Podle výsledků KET u PCOS (oproti non-PCOS matkám) je zřejmé, že anovulace není jediné "negativum" PCOS žen ( i když určitě to nejdůležitější). Např. nedávná pěkná studie na myších (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC51...) možná naznačuje, kde ještě by také mohl být (možná ne jediný) problém - v "receptivitě" dělohy.

Doporučuji každopádně před dalšími pokusy i při nich trvale Fertiprona 2 sáčky denně (jiné vitaminy apod můžete vysadit).

Držím palce.

Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň