Opožděná menstruace a PCOS. Jak vyvolat menstruaci?

Zodpovězené
25. čer 2019

Dobrý den, pane doktore.

4 cykly po sobě mi dost meškala menstruace, zašla jsem ké své Dr. a ta mi na ultrazvuku řekla o PCOS. Hormony z krve mám ale v pořádku. Normálně na zpoždění netrpím, bylo to jen tyto 4 cykly.

Je možné, že to PCOS nebudou anebo je to už definitivní? Resp., co to pro mě teď znamená?

A poslední otázka Jak vyvolat menstruaci, kdyby to PCO nebyly?

Děkuji

Dobrý den,

diagnóza HAS (hyperandrogenního syndromu), tedy dříve PCOS (syndrom polycystických vaječníků) se podle tzv. Rotterdamských kritérií stanovuje, máme-li aspoň DVA z následujících TŘÍ příznaků:

  • oligo/anovulace (cyklus trvá méně než 21 nebo více než 35 dnů, anebo, pokud je cyklus 21-35, nízká hladina progesteronu 21.-28.den cyklu)
  • hyperandrogenismus (zvýšená hladina testosteronu, kterou poznáme pohledem - typ ochlupení, alopecie, apod - nebo biochemicky - zvýšená hladina testosteronu nebo FAI = free androgen indexu)
  • PCO na ultrazvuku (toto totiž má asi jen 70% žen s HAS/PCOS)

Podle těchto kritérií tedy ještě diagnóza není definitivní (na UZ máte asi cysty na vaječnících, ale to ještě nestačí na diagnózu SYNROMU PCO). Není vyloučeno, že Vaše paní
doktorka pohledově vyhodnotila u Vás hyperandrogenismus - to nemůžu posoudit.

Nenapsala jste Váš věk - může se to také týkat pozvolného (a třeba i předčasného) nástupu menopauzy.

Předpokládám, že se chystáte otěhotnět a proto řešíte menstruaci. Na Vašem místě bych zkusil užívat inositol (produkt Fertiprona) a cyklus by se mohl narovnat.

Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň