Jaké vybrat nosítko pro drobnou maminku a malou divošku? Mám 165cm a dcera 11 měsíců.

Zodpovězené
25. bře 2019

Dobrý den,

ráda bych od vás radu ohledně výběru nosítka. Je jich na trhu hooodně. Nosit budu já (165 cm/ 55kg) dceru (11 měsíců, 7,2kg). Dcera je hodně temperamentní, očekávám, že to bude neustále nahoru - dolů, takže vázací nosítko nejspíš ne. Cena až tak nerozhoduje, pokud by bylo dražší, poohlédnout se po bazarovém. Tápu také v materiálech, potřebovaly bychom vhodné na léto, jednak protože nebudu příliš nosit v zimě a taky protože dcera je horkokrevná.
Narazila jsem na tyto nosítka: Ergobaby 360 Four Position a Omni 360. Dceři by se určitě nošení čelem dopředu líbilo, ale opravdu je to ergo, jak tvrdí? Zaujal mě také materiál Cool air, ale obávám se, aby byla síťovina příjemná na dotek. Přecejen v létě přijde hodně do kontaktu s pokožkou. Máte s nimi zkušenosti?
Budu ráda za jakékoli vaše tipy, usnadní mi to výběr. Protože nemám možnost si nosítka zajít vyzkoušet, plánuji si pár nosítek vypůjčit v půjčovně a pak se definitivně rozhodnout.

Moc děkuji za váš čas

Dobrý den,

jak píšete na začátku dotazu vhodných nosítek pro nošení dětí je dnes celá řada. Ale všechny vhodná nosítka se vyznačují především tím, že nošení čelem ven nepodporují. Pro zdravé nošení je třeba, aby dítko bylo ve správné pozici a ta je vždy čelem k mamince. Je to jednak proto, aby se miminko mohlo přitulit k hrudi maminky či tatínka, jakmile cítí únavu, chce spinkat atd. a jednak pro správnou pozici kyčlí, zádíček, aby byla docílena kulatá zádíčka a nožky tvořící písmeno M. Dítě tak může přirozeně posilovat své svalstvo, koukat kolem sebe, ale vždy se může před okolním světem schoulit. Dítě neumí zpracovávat tolik vjemů jako my dospělí, a tak koukání do prostoru, navíc v pozici absolutně nevyhovující pro jeho zádový i břišní aparát mu může škodit a přehlcovat jej.
Dále je nezanedbatelný komfort nosícího člověka. Kdy ergonomická nosítka jsou vytvořena tak, aby rozložila dobře váhu jak na bederním pásu, tak kvalitní zádovou opěrkou i ramenními popruhy. Klokanky umožnující nošení čelem vpřed jsou šity jinak a váha pak zůstává na ramenou a trapézech, navíc nelze dítě k sobě dostatečně přitáhnout, a tak je v podstatě více zavěšeno, než že by mu zádová opěrka byla skutečnu oporou.
Co se týká konkrétně značky ErgoBaby - tato značka patřila dříve mezi první ergonomická nosítka a rozhodně měly své velké místo na trhu, dnes jejich nové verze, bohužel jsou krokem zpět a rozhodně nové modely nemohu doporučit ani z ergo pohledu a ani co do pohodlnosti a materiálového zpracování.

Kvalitní ergonomická nosítka najdete například zde: https://www.isatky.cz/ergonomicke-nositko/
Nejpříjemnější jsou dnes nosítka šitá přímo ze šátkoviny, tedy z materiálu, v kterém se nosí děti. Jsou tkané tak, aby pružily správným směrem, často jsou tkány z příměsí, které mají termoregulační vlastnosti či vlastnosti zvyšující nosící komfort. Nosítka šitá z těchto materiálů pak jsou také velice pohodlná, jak pro nosiče tak pro malého nošence.
Jako velice kvalitní a příjemné považuji i značky českých výrobců Monilu, Donkey, Andala, Martys atd. či např. zde https://www.isatky.cz/prezkove-nositko-3/

Pro správný výběr je ideální možnost si nosítka vyzkoušet, což můžete buď v některých podpůrných mateřských centrech ve svém okolí nebo na některých srazech a akcích pořádaných ve vašem okolí FB skupinkami.

Přeji dobrý výběr a mnoho pronošených chvil.
Silvie