Kyselina listová. Přidat k zelenému ječmeni, nebo už by to bylo moc?

Zodpovězené
6. říj 2021

Dobrý den,

mám téměř dvouletou dcerku a chceme se začít pokoušet o další miminko. Dcerku stále kojím. Přibližně měsíc si dávám jednu vrchovatou lžičku zeleného ječmene a tak se ptám... Mám k tomu přidat ještě klasickou tabletkovou kyselinu listovou?

Se zhoršujícím se počasím přidávám i vitamín D. Jím zdravě, pestře a vyváženě.

Bude množství kyseliny listové už moc?

Případně pokud ano, mám zůstat u ječmene nebo nechat pouze tabletkovou formu?

Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

kyseliny listové "není nikdy dost". Z (jakkoli pestré) potravy jste schopná denně získat asi 200 mcg, přičemž celodenní "ochranná" dávka je 600-1000 mcg. Měla byste tedy podle platných doporučených postupů suplementovat 400-800 mcg nějakého folátu. Zvažte, jestli nechcete raději rovnou metylfolát ("předštěpenou" listovku), protože nejspíš netušíte, jak jste na tom s jejím metabolismem (Superfolin, Femibion, apod).

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň