Plánované těhotenství vs. kopřivka. Je možné otěhotnět? A nebude to v těhotenství problém?

Zodpovězené
25. led 2022

Dobrý den,

od října mám kopřivku, léčenou kortikoidy (Prednison) a antihistaminiky (Levocetrizin). Občas zmizí, ale stále převládá, šílené výsevy jsou však pryč a teď mě trápí spíš ráno, jak vstanu z postele. Stále mě sice svědí tělo, ale nikdo nemůže přijít na to, proč ji mám (vyšetření alergologie, gastroenterologie, orl..). Kortikoidy již týden neberu, pouze antihistaminika.

Je možné otěhotnět? Není to problém v těhotenství?

Na kožním mi paní doktorka sdělila, že příčinu kopřivky zřejmě nezjistíme, takže léčbu nelze zacílit na konkrétní věc.

Nebo je lepší počkat?

Děkuji

Dobrý den,

stálo by za to vědět, co Vám je ("kopřivka" je spíš popis výsevu, neznáme důvod), avšak u takovýchto kožních projevů to někdy nejde. To, co se ve Vás děje, samozřejmě může mít vliv na leccos... Antihistaminika 2. generace se považují za poměrně bezpečná, ale nikdy nevíte...

Pokud nejste "pod tlakem biologických hodin", zkusil bych ještě chvíli následující:

1) dále vyšetřovat (pokud je co a jak) a sledovat
2) nasadit si nějakou pořádnou očistnou kúru (např. Atopona 2x3 týdny a jindy zase např. zelnou šťávu)
3) zkusit vysadit ta antihistaminika, co se stane...

A kdyby hodiny tikaly, asi se dá do toho těhotenství jít s tím, že nějaká (podle mě spíše malá) rizika zůstanou, a modlit se.

Držím palce!

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň