Repelenty v prvním trimestru. Mohou se používat?

Zodpovězené
18. čer 2023

Dobrý den,

chci se zeptat, jak je to v těhotenství s repelenty. Mohou se normálně používat, nebo se nahrazují třeba esenciálními oleji apod.?

Na Googlu jsem se dočetla, že repelenty mohou v prvním trimestru poškozovat plod chlapce. Chápu, že jedno nastříkání asi nic neudělá. Já ale pojedu s přítelem na rybářskou dovolenou na týden, takže bych se stříkala týden každý den.

Poradíte prosím?

Děkuji 🙂

Dobrý den,

nejsem expert na repelent, ale zdá se, že DEET (obvyklý repelent) nemá žádná prokázaná negativa (to s tou hypospadií neberte moc vážně). Pak existují slabší repelenty, o kterých se ví ještě méně, takže vypadají bezpečněji...

Takže můžete buď jet na ryby (a ono se asi nic nestane), anebo to trochu přepečlivě pojistíte...

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň