Vysoký tlak a sport. Jak je to s fyzickou aktivitou?

Zodpovězené
23. led 2022

Dobrý den,
od začátku těhotenství mi měří vyšší spodní tlak, naposledy 125/92. Screening v 1. trimestru ukázal možnost vzniku preeklampsie v pozdější fázi těhotenství. Nyní jsem v 15. týdnu a byla jsem zvyklá chodit cvičit (fitbox, bodystyling, bosu, pilates), píchám si denně Clexane 0,4, jiné léky zatím nemám a ani žádná omezení.

Můj dotaz zní: Jak je to s fyzickou aktivitou?

Velmi rychle se totiž dostanu i přes lehké tempo do VOXmax2, měřeno fitness náramkem, a tep je i pár minut 180, ale nezadýchávám se jako při výšlapu do kopce. Všude píšou, že pro správný tlak je dobré udržovat "fyzičku", ale nechci ohrozit plod, i když udržují konverzační tempo a nemám obtíže.

Děkuji za Váš názor.

Katka

Dobrý den,

na toto se necítím jako "superodborník", ale věřím, že nebudu daleko od pravd, když napíšu, že přiměřená fyzická aktivita je vysoce žádoucí. Nějaké extrémnější výkony asi nebudou úplně ideální. To, co popisujete, vypadá za mě OK, do budoucna (vyšších měsíců těhotenství) asi tak nějak rozumně ubírejte...

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň