Výživné na matku a nenarozené dítě. Otec otcovství nepopírá.

Zodpovězené
20. led 2020

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Náš syn (20), který letos úspěšně ukončil studium a po té odjel na 3 měsíce do ciziny na brigádu, měl přítelkyni (22), se kterou se znal 7 měsíců. Po jeho návratu se ještě navštěvovali a komunikovali spolu jako dřív. Nyní se od její kamarádky dozvěděl, že je jeho přítelkyně v jiném stavu. Celou dobu, co se znali přitom tvrdila, že bere antikoncepci a odmítala použití prezervativu.
Po návštěvě u ní se dozvěděl, že je opravdu těhotná a to již 25 týdnů, ale že se to dozvěděla až nyní ( v těhotenské kartě má první návštěvu opravdu až minulý týden), že se mu to bála říct a ať ani on to neříká nám, rodičům.
Jelikož v naší rodině spolu všichni komunikujeme na rovinu a v pohodě, okamžitě nám to sdělil. Bereme to jako cílený podraz, ale otcovství nepopíráme a nechceme se vzdát povinností.

Jakou částkou bychom měli přispívat nyní, než se malé narodí na matku a na výbavičku?

A kolik až se dítě narodí?

Syn nastupuje za 14 dní do prvního zaměstnání (nyní 1. měsíc bez ), jeho přítelkyně chodí do práce a vydělává cca.18000.- Kč.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud chcete jako prarodiče přispívat již nyní, je výše příspěvku čistě na Vás a Vašem uvážení, stejně tak po porodu - vyživovací povinnost se týká rodičů dítěte.
Pokud Váš syn s matkou dítěte plánují žít spolu, budou spolu i finančně hospodařit. Pokud bude matka s dítětem sama, mohou se s Vaším synem domluvit na výživném nebo si ho nechat určit soudně a na základě toho by pak on měl výživné hradit - orientační výši výživného si může spočítat pomocí této kalkulačky https://www.vasevyzivne.cz/kalkulacka/. Domluvit se mohou i na dalších výdajích, například koupi kočárku, plenek...všeho, co je třeba.

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441