18měsíční holčička nechce spinkat sama v postýlce. Jak na to?

Zodpovězené
5. pro 2021

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, proč moje dcerka přestala chtít spinkat v postýlce.

Bydlíme v garsonce, ale nikdy neměla problém se spaním. Uspávala jsem ji v naší posteli s míčkem, a pak ji přenášela do postýlky a tam spala až do rána. Ale najednou tam spinkat nechce. Hned nás uvidí a křičí, že chce k nám. Přenesu ji do postele, tam se ke mě přítulní, hladí mě a hned usne. Po dalším přesunu se vše opakuje, proto ji nechám spát v posteli u nás, ale rádi bychom ji to naučili znovu.

Poradila byste mi jak? Nebo co se stalo, že tak najednou tam spát nechce?

Děkuji za odpověď.

Hezký den, milá maminko,

asi vás moc nepotěším, ale za mě bych doporučila nechat jí spát s vámi, nebo postýlku dát tak, aby byla jakoby součástí Vaší postele. Z největší pravděpodobností vám jako rodičům chce být nablízku, chce cítit bezpečí a jistotu ❤️, že tam jste.

Mohlo se stát spousta věcí, pro důkladnější poznání, bych potřebovala znát více podrobností.

Mohlo dojít k tomu, že nyní potřebuje více pocitu bezpečí. Dost možná během dne už je více samostatná, zvládá dost věcí sama, ale zároveň stále potřebuje pocit bezpečí, který jakoby "dohání" při spaní.

Mohlo se stát to, že poskočila ve vývoji. Ve smyslu, začala chodit na nočník, je bez dudlíku nebo máte doma dalšího sourozence, začala jsi chodit do práce, přestěhovali jste se, zkrátka cokoli, co je buďto změna v jejím vývoji nebo v jejím prostředí a chování okolí.
To vše může mít za následek pocit větší blízkosti, tulení a bezpečí ❤️.

Rozumím, že to nemusí být vždy komfortní, ale je to období, kdy děti tohle potřebují někdy to trvá měsíc, dva někdy 2-3 roky, to záleží na dítku a na vás.

Podstatné je, abyste s tím byli vy oba v pohodě ☺️. Tzn. i když si to teď přečtete a přijde vám to jako fajn nápad, ale nebude vám to příjemné, že nespí sama, tak to nedělejte, protože z toho budete akorát otrávení a stejně se to projeví v celé atmosféře u vás doma.

Kdyby se Ti hodila další podpora, klidně se přidejte do fb skupiny Životem s dětmi - sdílení rodičů. Můžeš klidně položit dotaz i tam a další maminky Ti dají své tipy, protože tohle téma je dost časté 🙂.

Měj se krásně a užívejte se navzájem, zkus najít ve společném spaní přínosy, které to má, pokud-li je ti tato myšlenka blízká 🙂.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů