Brečím, když už nejsem schopna mluvít na dítě. Co dělám špatně?

Zodpovězené
6. únor 2022

Dobrý den,

je to normální? Když mi dítě zlobí, tak dělám co můžu, snažím se ho uklidnit. Když to nejde, upozorním ho, pak vidí, že si ho všímám, dělá naschvály jako házení hraček na zem nebo bouchání do zdi nohama. Naposledy všude na chodbě a v obýváku udělal vodu, vůbec nereaguje na napomenutí...Někdy řeknu, Marti?, a on nic.

Je mu 2,5 roku a už přemýšlím o jeslích. Možná to dělá, že je sám, nemá si s kým hrát. Když si s ním hraju já, bije mě nebo po mně něco hází, haha. Chodíme ven na houpačku nebo si s ním kopu s míčem, ale teď má takové období, že mě doma neposlouch. Někdy už nemám slov a brečím 🙈. Nevím, co dělám špatně. Už si myslím, že doma je sám a nebaví ho to, proto zlobí.

Poradíte, prosím?

Děkuji za odpověď.

Hezký den, milá,

v první řadě bych Tě chtěla na dálku obejmout a říct Ti, že v tom nejsi sama. Takový pocit zažila snad každá maminka. Často to bývá tím, že jsme vyčerpané, unavené a na sebe moc náročné. Máme pocit, že všechno musíme zvládat na 100 %, ale vidíme všude jen ty chyby, a to, co se nám nepovedlo.

Máš čas na sebe? Udělat si pár hodin, den jen sama se sebou. Opravdu někde sama ideálně mimo domov, abys neměla pocit, že potřebuješ uklidit, vyprat či cokoli v tomto ohledu.

Projít se, zajít si na hory, do kavárny, na masáž, přečíst knížku, cokoli, co ti dobije baterky. Ve chvíli, kdy jsme my více v rovnováze, tak dokážeme i vyrovnaněji reagovat na děti.

Co se týče toho, proč tak malý reaguje, neumím takto říct, když nemám další informace. Může tam být řada aspektů. Může se v jeho vývoji něco měnit, například je bez plenek, nechodí už odpoledne spát, přestěhovali jste se, partner je více nebo méně doma, atd. To jsem vyjmenovala jen nejzákladnější věci, se kterými se často potkávám, ale může to být něco jiného, něco hlouběji, často je to reakce na něco, co nejde vidět.

Je to o poznání celého Vašeho života a fungování, můžeme se spolu spojit na konzultacích www.zivotemsdetmi.cz/konzultace nebo se připoj do naší fb skupiny Životem s dětmi - sdílení rodičů. 🙂

Chce to totiž opravdu poznat příčinu a hledat způsob, jak ji změnit, na co se zaměřit, jak pracovat sama se sebou.

Budu ráda, když se nějakým způsobem spojíme a můžeme společně příčinu najít. ❤️

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů