Časté noční buzení u dcery - 19 měsíců. Co si o tom myslíte?

Zodpovězené
25. únor 2022

Dobrý den,

ráda bych znala Váš názor na naši situaci doma. Dcera má 19 měsíců, od malička byla pohodové miminko, hodně spinkala, od prvního dne doma ve své postýlce v pokojíčku. Vím, spousta žen toto odsuzuje, ale nám to tak vyhovovalo, raději jsem dvacetkrát vstala a šla k ní, když bylo potřeba, hlavně, aby se manžel vpohodě v noci vyspal. Usínala bez problémů sama, od malinka má nastavený režim, svoje rituály... Přibližně v době, kdy se naučila stát, cca v 8 měsících, najednou přišel velký zlom. Jakmile jsem odešla z pokoje, tak šílený řev, takže večer teď usne jedině tak, že sedím vedle postýlky. V noci se začala najednou budit, s hrozným pláčem, někdy dvakrát za noc, někdy klidně po půl hodinách i desetkrát za noc. Někdy hned do 5 minut usne, někdy 2 hodiny kouká, evidentně se snaží spát, ale nejde jí to. Už jsem i rezignovala a několikrát si ji vzala k nám do postele do ložnice, ale to se jí nelíbí, buď začne halekat, že chce k sobě do postýlky dělat "hají", a nebo to bere jako pokyn k tomu, že si budeme hrát.

Ze začátku jsem si říkala, že je to jen období, že to přejde, ale už to trvá skoro rok a ja už jsem opravdu unavená. Momentálně jsem na konci 7. měsíce těhotenství a už melu z posledního. Dny poté pak samozřejmě také stojí za houby, protože malá je unavená, neustále si chodí někam lehat, nic ji nebaví a co si budeme povídat, já už jsem tak vyřízená, že taky nemám sílu cokoli vymýšlet. Už se opravdu začínám děsit toho, jak to bude vypadat, až se narodí druhé.

Ještě doplním, že její režim je cca v 8 h večer do postýlky. Teď vstává úderem 6. hodiny ranní a má jeden denní spánek, většinou od 12 do 15 hodin v kočárku. Na svůj věk je velká a poměrně vyspělá, hodně mluví, zpívá... Není kojená od 2 měsíců a mléko od roku už vůbec nemá.

Moc děkuji.

Hezký den, milá maminko,

děkuji za tvůj dotaz a detailní popis situace. Je fajn, že jste si našli režim, který vám vyhovoval a určitě není důvod někoho odsuzovat, když dává dítě spát do postýlky. Ono totiž nejde o to, co by se asi mělo, ale o to, jestli jsou s tím obě strany v pohodě ❤️.

Co se týče toho buzení, první, co mě napadlo, že jsi napsala, že se to začalo dít v čase, kdy se naučila stát a přirozeně pak i chodit. Je to obrovská změna nejen fyziologická, že se zapojují nové svaly, tělíčko balancuje, atd., ale zároveň i obrovská změna ve vnímání. Dítko má najednou jiné možnosti, nové předměty k vidění, osahání, dostává se do nových výzev (dostat se třeba ke stolu chůzí), atd.

Což v globálu znamená, že tělíčko v celém fungování dostává milion a jeden podnět a potřebuje jej zpracovat. Někdy je to pro dítko až příliš, tělíčko to nedokáže zcela zpracovat a může se to projevovat nespavostí, špatným usínáním atd.

Dále to může souviset s pocitem bezpečí a potřeby tebe, protože vnímá (ano i v 19 měsících) vnímá, že máš v bříšku miminko. Možná nevím, co to přesně obnáší, ale každopádně ví, že je něco jinak. Děti potřebují mít jakési jistoty, když se mění více věcí najednou, potřebují větší pocit bezpečí.

Psala jsi, že jsi vyzkoušela spaní v jedné posteli, což bych taky jako první doporučila, ale je dost možné, že už je zvyklá na svůj prostor, takže jí pak není příjemné být s vámi.

Teď je otázka, zda máte možnost, abyste společně spali někde jinde. Udělali si nově svoje místečko, třeba už velkou postel v pokojíčku nebo tak, ale blíže nemohu říci bez bližších informací.

Přes den můžeš s malou mluvit o tom, co se teď děje s miminkem v bříšku, jak to asi bude vypadat, jak se cítíš ty. Zeptat se jí, jestli je v jejím světě vše v pořádku (samozřejmě ne přímo takhle, spíše se jí ptát na pocity a slova, které je schopna pochopit a třeba odpovědět ano, ne). Ubezpečit ji, že na vše budete společně jako rodina. Zkrátka jí dát ten pocit jistoty a bezpečí.

Před spaním už dělat spíše klidnější aktivity, číst pohádky, masírovat se, atd. aby už neměla tolik vjemů a zároveň tělíčko se dalo do klidového režimu.

Určitě se můžeme potkat na konzultaci, kde bychom společně šly hlouběji do celé situace, vyptala bych se podrobněji a zkusily rozkličkovat více.

Posílám objetí a trpělivost ❤️. Budu ráda, když mi dáš vědět, jestli jsi v odpovědi našla, co jsi hledala. 🙂

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů