Jak naučit dceru lépe usínat?

Zodpovězené
6. črc 2021

Ahoj,

prosím o radu.. Dcerce je rok a půl a doteď se budí velmi často v noci. Klidně i 15x. Vždy dám prso a spí dál. Ale jsem opravdu už vyčerpaná.

Jde dceru naučit, aby ji uspal někdo jiný? Jak?

Flašku zatím odmítá, dudlík nechce. Mě má jako dudlíka. Už ani mléka moc nemám, takže jde čistě jen o ten dudlík. Do roka spala u sebe v postýlce, teď ji mám u sebe. Nebyla jsem schopná k ní vstávat. Také bych i klidně přestala kojit.

Co dělat, aby ji v noci utišil a uspal třeba muž?

Děkuji

Hezký den, milá maminko,

ano, některé děti to tak mívají a budí se v noci často. Příčina se dá někdy odhalit, někdy bohužel ne. Často dítko potřebuje mít pocit bezpečí, toho, že tam máma je a to skrze kojení (i když už ani mléko třeba neteče) dostává, protože je díky tomu plně ve spojení s Tebou.

Zkusila bych se tedy zaměřit na to, aby se přes den nabažila potřeby být s mámou, cítit bezpečí a vědět, že tam máma je.

Píšeš, že Tě to vyčerpává a tam je na zváženou, jak moc už je to za jakousi pomyslnou Tvou hranou. Pokud ano, pak je potřeba zakročit a něco změnit. Pokud Ty se ráno budíš vyčerpaná a unavená, tak to opravdu nestojí za to, abys v noci kojila, protože se to pak vše odráží v Tvé celkové náladě, trpělivosti a celkově fungování. Tuším, že mi dáš za pravdu, že jo? 🙂.

Proto bych si určila (klidně sepsala), jaká jsou pro a proti. Co můžeš změnit, abys třeba v noci nemusela kojit. Jak píšeš, určitě zkusit zapojit manžela. Nakojit při usínání a v noci zkusit zapojit manžela a uvidíš. Normálně jí to během dne klidně řekni, jak to bude probíhat, řekni jí i důvody, i když máš pocit, že Ti nerozumí. Je důležité, aby věděla, co se bude dít a proč.

Držím palečky, ať to zvládnete, co nejlépe pro všechny strany.

Pro bližší specifickou radu bych potřebovala více indícií od Tebe, jak to u vás doma vypadá, co děláte, neděláte, co už jsi zkoušela, nezkoušela. Připoj se do facebookové skupinky Životem s dětmi - sdílení rodičů nebo mi napiš a domluvíme si konzultaci, která bývá nejkratší cestou k tomu, aby sis doma pořešila, co je potřeba 🙂.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů