Jak zvládnout malého vzteklouna?

Zodpovězené
23. čer 2021

Dobrý den,

máme doma chlapečka 2,5 let, který už od mala je živý, zvědavý a poslední dobou se i hodně vzteká (více než obvykle). Jsem bezradná, jak na něj, v křičení se držím a snažím se držet, plácnutí přes zadek se nedá vždy vyhnout a prostě dostane, i když nerada se dostávám do teto fáze. Byla bych moc vděčná za jakoukoliv radu, jak na něj. Za měsíc mám rodit a bojím se, že potom nastane doma peklo, protože prvorozený se dožaduje často pozornosti a nedá si vysvětlit ať chvili počká, že hned za ním jdu. Jakmile není po jeho, začne se vztekat, plakat, lehne na zem a křičí.

Minulý tyden jsme chtěli jít ven, vyházel ven celou skříň, tak jsem se mu snažila vysvětlit, že až dá oblečení zpět, tak půjdeme ven. Nechtěl, a proto jsem začala vařit s tím, že ven už jít nestihneme. Lehl si na zem a začal ječet a vztekat se, to mu vydrželo cca hodinu. Uklidnil se, až jsem ho pochovala a objala. Ale potom už stačilo cokoliv a plakal a vztekal se znova (třeba, že má jít spát po obědě).

On je moc šikovný a mě mrzí, že když něco takového nastane, tak vůbec nevím, jak reagovat, snažím se neřešit ten jeho vztek dalšími tresty a i to plácnutí přes zadek omezuji co nejvíc to jde. Poslední tyden má obdobi vzteklého pláče skoro každý den, stačí, aby nebylo po jeho.

Děkuji za radu.

K.

Hezký den,

malý má super mámu, když si přišla pro radu a jiný pohled, protože chce situace řešit jinak.

Jak píšeš, plácnutí na zadek stejně nic nevyřeší. Ba naopak, může to vést k tomu, že nebude ani plácnutí fungovat, dítko se uzavře do sebe a nebude chtít potom s Tebou komunikovat vůbec.

Velké vztekání přikládám hlavně tomu, že za chvíli do rodiny přibude sourozenec (samozřejmě nemám další informace, takže píši, co mě napadá z Tvého textu). Je to obrovská změna, jak pro rodiče, tak i pro dítko.

Představ si, že je ti 2,5, sotva se tady na světě rozkoukáváš, za tu dobu si se naučila milion a jednu věc (od přetočení, plazení, vstávání, chůze, běhu až po první slůvka a věty). Tedy tvoje tělo zpracovává řadu podnětů a mozek situací. Takže už tak máš napilno a do toho Ti přijde brácha nebo ségra. Ty tušíš, co to znamená, protože už jsi nějaké miminka viděla, ale jaké to bude doopravdy, nemáš šanci vědět.

Tzn. máš strach, obavy z toho, jestli máma a táta budou mít na Tebe čas. Jestli se budou s Tebou tulit, povídat si, číst pohádky a všechny věci, které spolu děláte.

Cítíš, jak je to obrovský úkol pro dítko, aby umělo vše zpracovat v klidu?

Je to pro dítko obrovská neznámá a tím, že takto malé děti právě vztekem sdělují své pocity a potřeby, tak se Ti snaží něco říct. Možná: „Mami, já se bojím. Mami, potřebuji obejmout. Mami, potřebuji se cítit v bezpečí. A mnoho dalšího.“

Zkus se na to podívat tak, že je to pro Vás dva teď příležitost, jak spolu své pouto ještě upevnit. Buď tam pro něj, kdykoli potřebuje cítít bezpečí a pomocnou ruku. Vím, je to náročné, znám vztekání na zemi půl hodiny. Buď tam s ním, pokud bude chtít, potul ho. Nemusíš ani nic říkat, pokud budeš mít pocit, že není potřeba (ve vzteku děti často nemají možnost vnímat ještě slova), dej mu tu pozornost.

A samozřejmě v běžných situacích s ním mluv úplně o všem, popisuj, co za chvíli budete dělat, kam půjdete a proč. Popisuj, jak Ty se cítíš. Aby měl možnost pochopit proč se věci dějí.

Držím palečky, ať to spolu zvládnete, kdyby cokoli, napiš a můžeš se přidat do naší facebookové skupinky Životem s dětmi-sdílení rodičů, kde se můžeš zeptat na cokoli a dostaneš pohled můj a zároveň ostatních rodičů, kteří se nachází v podobných situacích.

PS: Ještě je tam téma toho, jak se cítíš Ty, zda jsi v pohodě, protože to se také velmi zrcadlí na dětech, ale to už by bylo asi na osobní konzultaci a rozkličkování, protože je potřeba znát celý kontext, jak to doma máte 🙂.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů