Noční buzení. Je to jen období nebo změnit režim?

Zodpovězené
30. led 2022

Dobrý den,

syn se začal od roku a půl občas v noci budit např. o půlnoci, a pak už nechce spát třeba až do 4-5 ráno. Vypadá, že už je vyspaný a nedaří se ho hned uspat. Dělá to nepravidelně, takže nikdy nevíme, kdy to přijde a jak se na to připravit, aby to v noci nenastalo. Teď jsou mu dva roky a zatím stejné.
Nevíme, zda je to jen období nebo nějak měnit synovi režim. Spát chodí v rozmezí od 19:30 do 20:00.

Děkuji za radu.

Hezký den

Hezký den, milá,

může tam být řada příčin, které z textu nemohu úplně vyčíst.
Určitě je to bdobí, kdy potřebuje najít režim, který Vám všem budeme, co nejvíce vyhovovat. Kolikrát denně chodí malý spát? Pokud ještě 2x, zkuste to změnit na 1x. Pokud už jenom 1x zkuste přes den už nedávat spát. Ano, některé děti to takto mají už od 2 let, ale tam je důležité vysledovat, jestli to tak má i Váš syn, zda zvládne celý den, nebo pak třeba kolem 17-18 hodiny je hodně unavený a je to ještě horší varianta. Pokud by ještě spánek potřeboval, pravděpodobně se bude více vztekat a kňourat, protože skrze tyto emoce Vám bude "naznačovat", že je opravdu unavený a neví, co s tím má dělat a žádat Vás o pomoc.

Pak dalším aspektem může být to, jak tráví čas. Když má dítě hodně vjemů, tak je může jeho mozek zpracovávat i během noci a budí jej to.

Držím palce, ať najdete příjemnou cestu pro všechny.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů